Новини

Профілактика гострих кишкових інфекцій

04.07.2016

Серед інфекційних хвороб, що реєструються в Україні, надзвичайно актуальними в літній період року є гострі кишкові інфекції. Причинами їх виникнення найчастіше стають недотримання умов приготування та зберігання харчових продуктів та готових страв, порушення правил особистої гігієни працівниками харчоблоків та особами, що залучені до приготування їжі в побуті, відсутність холодильного та технологічного обладнання, а також їх неправильне використання. З метою попередження розповсюдження серед населення кишкових захворювань, виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь рекомендується:
- Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних oci6. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття i приготування їжі використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел водопостачання.
- Не допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.
- Не вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності.
 - При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду i рук вода має бути профільтрована i проварена, для пиття та приготування їжі мати з собою запас води питної.
- При купівлі харчових продуктів та напоїв обов'язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у cпocіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.  
- При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
- При здійсненні подорожі не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні).
- На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, мясні салати тощо). Не готувати продукти iз запасом. Приготовлені страви бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути піддані повторній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не має перевищувати 2
- При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми - обдати окропом.
- При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском.
- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом.
Обовязково мити руки після відвідування туалетів. При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи — батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та інші продукти невизначеного походження.
- Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами.    
Та якщо ви все таки захворіли (у вас нудота, блювота, пронос, біль у животі, слабкість), - не займайтеся самолікуванням, у цій ситуації єдиний порадник для вас - лікар.  
Ваше здоров’я залежить тільки від вас.

Лікар-епідеміолог А.М.Шумин