Новини

Кір – небезпечна хвороба у дітей.

Кір — це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання. В основному кором хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше
не хворіли кором та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції. Джерелом інфекції є хвора людина. Передача інфекції від хворої до здорової людини здійснюється повітряно-крапельним шляхом. Особи, що не хворіли і не щеплені проти кору можуть захворіти в будь-якому віці. У той же час, особи, що перехворіли на кір, повторно, зазвичай, не хворіють і щеплення проти кору не потребують.
Максимальний інкубаційний період – 21 день. Захворювання характеризується підвищенням температури до 38-39 градусів С, загальною слабкістю, гострими катаральними симптомами (грубий кашель, осиплість голосу), почервонінням повік та слизової оболонки очей, характерною висипкою на слизовій оболонці щік та поетапною висипкою на тілі. Кір при тяжкому перебігу хвороби небезпечна такими тяжкими ускладненнями, як специфічний коровий енцефаліт та гостра корова пневмонія. У цих
випадках виникає високий ризик смертності у разі несвоєчасного зверненням за наданням кваліфікованої медичної допомоги.
Єдиним шляхом профілактики кору та запобігання ускладнень від нього лишається проведення дітям профілактичних щеплень, внаслідок чого і виробляється імунітет до хвороби.
Щеплення проти кору проводять дітям у віці 12 місяців і старшим, ревакцинацію  (повторне щеплення) — у 6  років і старше. Існує ризик значного поширення інфекції  в зв’язку з наявністю  великої кількості не щеплених дітей, які не отримали  чергові   щеплення протягом останніх 5 років. В даний час, при наявності вакцини, основною причиною  нещепленості є  масові відмови батьків від щеплень своїх дітей.
Імунізація захищає дитину в першу чергу, від ускладнень, які  може викликативірус кору.
Вакцинація має великий вплив на попередження цього захворювання. Навіть ті, хто отримав щеплення лише раз (без ревакцинації), перенесуть захворювання у значно легшій формі.
Закликаємо батьків,   не зволікаючи, зробити  щеплення  підлягаючим дітям  наявною тривалентною вакциною  проти кору, епідпаротиту, краснухи (багряниці) і попередити захворювання у своїх дітей та поширення інфекції. Препарат, який використовують в Україні, приміняють дітям і в інших країнах Європи. Він вважається найефективнішим і найбезпечнішим засобом.

Лікар-епідеміолог
Ковельської центральної райлікарні Анжела Шумин.

 

«Я не ризикну проектом Світового банку», – Гунчик
Роботи у рамках реалізації Субпроекту Світового банку і Міністерства охорони здоров’я «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Волинській області» будуть виконані. Але волинянами чи немісцевими надавачами послуг – залежить лише від них самих. На цьому, заслухавши інформацію про стан справ на нинішній момент, наголосив під час засідання Координаційної ради з впровадження Субпроекту її очільник, голова Волинської обласної державної адміністрації Володимир Гунчик.
Начальник управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації Ігор Ващенюк, доповідаючи про стан виконання основних компонентів Субпроекту Світового банку, уточнив, що на сьогодні проект від організації роботи перейшов уже до стадії завершення процедур та стабілізації процесів й підготовки для підписання важливих контрактів.
Найперше головний медик області нагадав про те, на якому етапі реалізації перебуває закупівля меблів, обладнання та розхідних матеріалів для медзакладів, наголосивши: тендер для забезпечення закладів первинного рівня надання допомоги проведено з другої спроби, він – на стадії оцінки. Підписання контракту очікується у жовтні. По «вторинці» і «третинці» повністю завершені всі процедури, враховано пропозиції Світового банку й оголошено торги. Понад 20 учасників затребували тендерну документацію, тож є сподівання, що буде чимало пропозицій, які забезпечать якісну конкуренцію. Над вимогами до техніки працювали діючі лікарі кардіологічного та кардіохірургічного напрямків обласної та Луцької міської лікарень, тож рівень забезпечення обладнанням медказладів (у тому числі в світлі медреформи – госпітальних округів) буде високим. «Майже кожна центральна районна лікарня отримає таке обладнання, що справді відчує, як в області реалізовують Субпроект Світового банку і Міністерства охорони здоров’я», – зазначив Ващенюк.
Стосовно компоненту «Створення медичної інформаційної системи «Реєстр індивідуального серцево-судинного ризику дорослого населення Волинської області», його впровадження та забезпечення технічної підтримки» Ігор Ващенюк наголосив, що вже і створено сам програмний проект, і закуплено техніку для його ведення. Дані берегтиме комплексна система захисту інформації (КСЗІ), що, за словами Ващенюка, дуже важливо у світлі останніх подій у світі. Проводяться навчання медперсоналу, який наповнюватиме
реєстр, аби впровадити його у щоденну роботу максимально швидко і він дійсно працював.
Заходи із забезпечення інформаційного та навчального компонентів Субпроекту відбуваються згідно з планом закупівель: проведені конкурсні процедури, підписані контракти виконуються, готуються нові договори. Є висвітлення як процесу реалізації Субпроекту, так і просвітницька робота. Навчаються лікарі й медсестри закладів первинного рівня надання допомоги (тобто, тривають модулі першого і другого типу), із вересня стартує третій тип – для лікарів медзакладів вторинного рівня надання допомоги. Важливо,
що всі вони між собою пов’язані і забезпечують доступність та наступність. Тобто будуть єдині підходи до протоколів і маршрутів лікування пацієнтів і все це піде на користь тих, хто звертається за допомогою. Бо наразі є чимало прогалин, коли одне відмінено, а інше натомість не пропонується. Тож, резюмував начальник УОЗ ВОДА, наразі у реалізації Субпроекту – динамічна фаза. Однак є певні питання по ремонту та реконструкції амбулаторій загальної практики – сімейної медицини. Консультант з управління Субпроектом Марія Адамчук , взявши слово після Ігоря Ващенюка, також наголосила на проблемності компоненту «Реконструкція/капітальний ремонт об’єктів під амбулаторії загальної
практики-сімейної медицини». Він, нагадала фахівець Світового банку, є найбільший і найскладніший у плані реалізації з низки об’єктивних та суб’єктивних причин.
Отож, щодо створення нових амбулаторій ЗПСМ, то оголошено нині два тендери. Відкриття пропозицій по першому із 22 серпня знову переноситься
на три тижні (вже втретє, до речі). Причина – низька якість розробленої на місцях проектно-кошторисної документації. Потенційні учасники закупівлі  бачать проблеми, показують їх, консультанти звертаються у відповідні організації, які мають виправляти недоліки-неточності, але, на жаль, попри щоденні розмови, дієвих інструментів впливу на них немає, тож справа стопориться.
З цього приводу були неодноразові наради в ОДА, зокрема і за участі керівника Групи управління Субпроектом, заступника голови ОДА Сергія Кошарука. Однак наразі ситуація така, що правки майже не вносяться, що, своєю чергою, відлякує від подачі документів потенційних учасників тендерів. Коли Марія Адамчук уточнила, що йдеться про волинські організації, які готують документи, Володимир Гунчик поцікавився, чи є можливість запросити виконавців немісцевих. У відповідь чиновник почув, що був і такий досвід, однак і тут фірма своїх зобов’язань не виконала. Натомість голова ОДА все ж наголосив на важливості такої співпраці. А для вирішення поточних наболілих проблем Гунчик запанував в останній тиждень серпня провести нараду з проектантами за його участі, бо «якщо таке відношення у проектних організацій до документації, то ми помахаємо їм рукою». «Я ні з ким не бажаю гратися, тут величезний обсяг коштів. Загальна вартість робіт по амбулаторіях – 10 мільйонів доларів. То треба завести відповідальних виконавців усіх робіт, а не бавитися у коти-миші. Бо такі всі чесні, демократичні, проєвропейські, а толку немає», – обурився він. З ним погодилася і Марія Адамчук, додавши, що нині будь-які зволікання
вже можуть мати погані наслідки для реалізації Субпроекту. Щодо тендеру на першу фазу ремонтно-будівельних робіт, то він має 4 лоти, а документацію уже викупили 8 потенційних учасників, тож шанси, що він відбудеться, – значні. Стосовно торгів на виконання робіт у рамках другої фази, то у ній – 6 лотів, а документацію викупили лише 7 фірм. Тож ризик, що він не відбудеться, – високий. На уточнююче запитання про те, чому будівельні фірми не надто охочі до участі в торгах для виконання робіт, Марія Адамчук відповіла, що їх не влаштовують вимоги Світового банку до учасників тендерних торгів, які змінити неможливо. Компонент під загрозою, що не вкладемося у терміни, – уточнила вона.
Володимир Гунчик впевнений: треба працювати з компаніями, які мають серйозні репутації та обсяги робіт. Він запевнив: поінформує про Субпроект потужні фірми з-за меж області. Отож, голова ВОДА пообіцяв також провести і зустрічі із представниками будівельних організацій (потенційними підрядниками) та головами райдержадміністрацій. Стосовно останніх, то з ними, зокрема, обговорять питання амбулаторій. Підніматимуть питання, чому, намагаючись на початках потрапити до проекту, нині кілька об’єктів із нього вилетіли, не підготувавши вчасно документації. Бо ж були такі ситуації, що деяких відмовляли, намагаючись дотриматися географії через призму медреформи. Також уточнять підтвердження заявок та уточнять, чи є охочі створити амбулаторію, які наразі не увійшла до будівельного компоненту Субпроекту.
Лише після цих нарад голова ОДА готовий буде вивчати питання нерозподілених коштів і приймати рішення, на що їх спрямовувати. На завершення зустрічі голова Волинської обласної державної адміністрації наголосив, що просить ще раз поінформувати: для нього надважливо реалізувати у краї Субпроект. А реконструкція/капітальний ремонт об’єктів під амбулаторії загальної практики-сімейної медицини – це його вагомий компонент, що у грошовому еквіваленті перевищує 250 мільйонів гривень. І вихід один: або беруться за роботу і негайно підправляють відповідно до вимог усі «косяки» ті чи інші відповідальні за певні напрямки роботи волинські виконавці, а місцеві фірми приймають участь у тендерах та якісно виконують ремонти приміщень, або – «заводимо інші структури, даємо обсяги робіт і всіх ставимо на місця. «Так, як є, не може бути. Я не ризикну проектом Світового банку», – ствердив Гунчик.
Насамкінець очільник краю наголосив на організації трьох робочих зустрічей і резюмував: проект Світового банку важливіший, ніж проекти Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), бо передбачає115 мільйонів гривень за умови, що є співфінансування. А тут – лише на будівництво передбачено 250 мільйонів, а загалом область отримає на потреби сердечників понад 750. «І все буде виконано, кошти освоїмо», – запевнив він.
Довідка: У рамках субсидіарної угоди Волинь отримає на Субпроект 30 мільйонів доларів США. Вони розподіляться так: реконструкція та капітальний ремонт приміщень під амбулаторії загальної практики-сімейної медицини – 33,4%; закупівля медичного обладнання, медичних меблів та розхідних матеріалів – 60,7%; закупівля комп’ютерного обладнання та програмного продукту для ведення медичної інформаційної системи «Реєстр індивідуального серцево-судинного ризику дорослого населення Волинської області», системи захисту його інформації, впровадження реєстру та забезпечення техпідтримки – 1,6%; інформаційна кампанія, спрямована на підвищення обізнаності населення
щодо серцево-судинних захворювань та щодо діяльності у рамках реалізації субпроекту – 0,3%; проведення навчальних семінарів для середнього медичного персоналу, лікарів загальної практики-сімейної медицини, лікарів-кардіологів – 1%; проведення навчань за кордоном для менеджерів охорони здоров’я та медичних працівників – 0,7%; витрати на управління проектом – 2,3%.

 

Ще в давнину люди добре знали про цілющі властивості крові.
Сьогодні вкрай необхідним компонентом у лікуванні хворих також залишається донорська кров, яка потрібна пацієнтам щохвилини. Тяжкі травми та операції, дорожньо-транспортні пригоди, важкі пологи, хірургічні втручання – це те, від чого не застрахований жоден із нас. А тому важливим завданням є донесення до людської свідомості того, що бути донором – це почесна місія кожної здорової людини.
Відрадно, що чимало таких свідомих, небайдужих до чужої біди людей, є мешканці нашого краю. Щодня, заради доброї справи, до відділення трансфузіології центральної райлікарні Ковельського МТМО, аби здати кров, приходять 15-20 чоловік. В рік тут здають кров 2500-2600 донорів.
У відділенні трансфузіології, де працюють висококваліфіковані лікарі та медичні сестри, дотримуються всіх сучасних технологій обстеження та переробки крові. Кров, перероблену на компоненти, використовують для медичних потреб не тільки у лікувальних закладах Ковельщини, а і в закладах охорони здоров’я Турійського, Ратнівського, Старовижівського районів.
Донором крові може стати кожна здорова людина віком від 18 років, незалежно від статі та професії. Для здорової людини кровоздача абсолютно не шкідлива, а й, як доведено наукою, корисна процедура. Ті пацієнти – донори, що безоплатно здали кров більше 40 разів – це Почесні донори, які мають право на пільги. Так, більше 300 мешканцям Ковельщини присвоєно це Почесне звання, а є й такі, що ставали донорами більше 100-150 разів.
Тож, шановні мешканці нашого краю, якщо природа наділила Вас міцним здоров’ям, у відділенні трансфузіології центральної районної лікарні, що знаходиться по вул. Олени Пчілки, 4 (контактний телефон (03352) 5-12-62), Ви щодня, крім, суботи та неділі, можете стати донором, здійснивши один з наймилосердніших вчинків у своєму житті!
Пам’ятайте, без крові – немає життя!

Завідувач відділення трансфузіології Ковельської центральної райлікарні
- Мирослав Самчук

Інформаційна довідка щодо використання вакцини АКДП з цільноклітинним кашлюковим компонентом та можливих реакцій на її введення
У світі існує два типи вакцин проти кашлюку: з цільноклітинним та ацелюлярним компонентом. Один тип, містить цілі убиті клітини збудника кашлюку і тому називається вакциною з цільноклітинним кашлюковим компонентом (далі – АКДП), а другий містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент (далі – АКаДП). Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця. В Україні існує досвід застосування обох типів вакцин.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я на підставі аналізу багаторічного досвіду застосування у світі вакцин АКДП та АаКДП з'ясовано, що вони можуть спричинити після проведення щеплень місцеві та загальні реакції, що зазвичай, виникають протягом першої доби після щеплення.
Загальні реакції проявляються підвищенням температури тіла, дратівливістю, збудженням. Місцеві реакції проявляються болем, почервонінням, набряком та ущільненням. При застосуванні вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом тимчасові розлади стану здоров';я дітей виникають частіше та мають більш виражений характер. Вони тривають у переважної більшості випадків не довше 72 годин, минають самі по собі, інколи потребують длязменшення симптомів застосування жарознижуючих препаратів. У певній мірі загальні реакції свідчать про наявність реагування імунної системи щепленої дитини на введення вакцини, що у подальшому супроводжується утворенням в
організмі захисту проти інфекцій та формуванням стійкого імунітету.
В Україні, як і в інших країнах, здійснюється постійний нагляд за безпекою вакцин, проводиться аналіз отриманої інформації про випадки несприятливих подій після імунізації (далі – НППІ). За результатами проведеного аналізу Державним експертним центром МОЗ України при застосуванні вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом у жовтні 2016 року було з'ясовано, що ці НППІ були передбаченими, оскільки про їх клінічні прояви та ймовірність виникнення зазначено в інструкції для медичного застосування.
Частота зареєстрованих загальних та місцевих реакцій у жовтні 2016 року по Україні не перевищувала частоту реакцій, що реєструвалися протягом 2005-2015 років в Україні при застосуванні аналогічних вакцин АКДП.
Відповідно до національного календаря профілактичних щеплень, вакцинацію від дифтерії, правця та кашлюку проводять дітям: у 2 місяці (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення) та у 18 місяців (четверте щеплення). Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним, так і з цільноклітинним кашлюковим компонентом.
Одночасно важливо зазначити, що на сьогодні проблема забезпечення вакцинами проти кашлюку із ацелюлярним компонентом існує для багатьох країн, що пов'язано з проблемами у виробництві цих вакцин та відповідно їх обмеженою кількістю на глобальному ринку.
Перенесений раніше кашлюк не є протипоказанням до вакцинації і не відміняє необхідність її проведення дітям до досягнення ними віку 6 років 11 місяців 29 днів, згідно національного календаря профілактичних щеплень.
На відміну від реакцій після щеплення, що мають короткочасну тривалість та зникають без будь-яких наслідків, захворювання на кашлюк у нещепленої дитини може мати досить важкий перебіг та серйозні наслідки. Особливо важкий перебіг кашлюк має у дітей першого року життя. Частими його ускладненнями є зупинка дихання, запалення легенів, судоми.
Пам'ятайте! Відмовившись від проведення вакцинації своєї дитини, Ви наражаєте її на високий ризик захворювання тяжкими інфекційними хворобами, що на сьогодні можна попередити своєчасним щепленням.

Які існують протипоказання до вакцинації?

Вакцинація не робиться дитині, в якої є високий ризик розвитку ускладнень, чи при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. Важливо пам’ятати, що наявність протипоказань ще не означає, що у разі проведення щеплення виникне ускладнення. Незважаючи на те, що в кожній країні перелік протипоказань до вакцинації
може дещо відрізнятись, у більшості країн Європи, в США, Канаді та інших країнах світу перелік протипоказань схожий на протипоказання до вакцинації, визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).
А саме — існує лише кілька протипоказань до вакцинації:
1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою вище 38,5°С.
2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок та ін.).
3. Захворювання і стани організму, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії у онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі). Інактивовані вакцини безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується.
4. Дітям з неконтрольованою епілепсією не рекомендовано вводити цільноклітинні вакцини проти кашлюка.
5. При вагітності не рекомендоване введення „живих” вакцин (вагітні жінки в багатьох країнах вакцинуються від грипу щорічно інактивованими вакцинами).

В Україні перелік протипоказань ширший. Наприклад, в Україні не можна вакцинувати дітей з підвищеною температурою. Перелік протипоказань визначений наказом Міністерства охорони здоров’я України (www.moz.gov.ua).
Наявність протипоказань до вакцинації визначається індивідуально для кожної дитини. Протипоказання до вакцинації на тривалий час (до 3 місяців і більше) — так зване медвідведення від щеплень; — встановлюються імунологічною комісією. Такі комісії існують при кожній центральній районній поліклініці; вищий рівень — обласний.
Якщо ваша дитина пропустила щеплення через протипоказання, ви можете продовжити курс вакцинації в подальшому за графіком, який визначить ваш педіатр.
Про що потрібно сказати лікарю до вакцинації?
Вам обов’язково слід поінформувати лікаря про наступні факти:
• якщо вам здається, що дитина хвора;
• чи є у дитини алергія на медичні препарати, продукти харчування або вакцини;
• чи спостерігалась у дитини серйозна реакція на вакцинацію в минулому;
• чи були у дитини проблеми зі здоров’ям, пов’язані з астмою, хворобами легенів, серця, нирок, метаболічними розладами (наприклад, діабет), хворобами крові;
• чи були у дитини судоми;
• чи приймала дитина препарати, що пригнічують імунітет (кортизон, преднізолон, інші стероїди, препарати для лікування раку), чи проходила променеву терапію;
• чи отримувала дитина переливання крові або продуктів крові, імуно (гамма) глобулін;
• чи приймає вона якісь ліки;
• чи отримувала дитина будь-які вакцини протягом останніх 4-х тижнів.
Використовуйте кожен візит до лікаря, щоб з’ясувати усі питання здоров’я і розвитку дитини, які вас цікавлять.Що зробить лікар перед вакцинацією?
Перш ніж зробити щеплення, лікар вивчить картку дитини, виміряє їй температуру і проведе загальний огляд. Лікар також надасть вам форму інформованої згоди і оцінки стану дитини для проведення вакцинації. Форма заповнюється одним із батьків або опікунів дитини. Заповнений документ залишається у медичному закладі, в якому проводиться вакцинація.
Ця форма затверджена Міністерством охорони здоров’я України і використовується на всій території України. Форму „Інформована згода та оцінка стану здоров’я особи або дитини одним з батьків, законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики” ви можете знайти на сайті МОЗ — www.moz.gov.ua.
Крім того, лікар повідомить вам про:
• можливі реакції на вакцину і терміни, в які вони можуть виникнути;
• симптоми, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;
• у якому дозуванні і яке саме жарознижувальне давати дитині;
• коли необхідно зробити наступне щеплення.
Обов’язково задайте перед вакцинацією усі питання щодо неї, які вас цікавлять.
На що звернути увагу після вакцинації?
Іноді щеплення, що захищають вашу дитину від інфекційних захворювань, можуть викликати тимчасовий дискомфорт, наприклад, незначний біль у місці ін’єкції, підвищення температури. З цієї причини дитина може нервувати і плакати, відповідно, після щеплення вона потребує більшої уваги. Іноді після щеплення у дитини може підвищитися температура. У такому разі дайте дитині жарознижувальне без вмісту аспірину — наприклад, парацетамол. Уважно прочитайте інструкцію і дайте ту дозу, яка відповідає віку дитини.
Не одягайте на дитину забагато одягу і не загортайте у кілька ковдр. Температура у кімнаті, де перебуває дитина, повинна становити близько 22°С. Дитина має пити багато рідини.
Повідомте лікарю про підвищення температури чи інше погіршення стану дитини.
Коли слід негайно звернутися за медичною допомогою?
Негайно звертайтеся за медичною допомогою, якщо:
• у дитини температура тіла 39°С та вище;
• дитина виглядає незвичайно блідою;
• дитина стала млявою, пасивною і загальмованою;
• дитина безупинно плаче впродовж 3 годин і більше;
• дитина плаче дивним, відмінним від звичайного голосом;
• дитина тремтить, здригається чи у неї почалися судоми;
• дитина відмовляється від їжі, блює.
До приходу лікаря:
• не панікуйте;
• при підвищеній температурі тіла дайте жарознижувальне;
• заспокоюйте дитину;
• підготуйтесь до можливої госпіталізації;
• тримайте під рукою медичну картку дитини (виписки, консультативні висновки, зроблені раніше).

Які існують протипоказання до вакцинації?

Вакцинація не робиться дитині, в якої є високий ризик розвитку ускладнень, чи при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. Важливо пам’ятати, що наявність протипоказань ще не означає, що у разі проведення щеплення виникне ускладнення. Незважаючи на те, що в кожній країні перелік протипоказань до вакцинації
може дещо відрізнятись, у більшості країн Європи, в США, Канаді та інших країнах світу перелік протипоказань схожий на протипоказання до вакцинації, визначені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).
А саме — існує лише кілька протипоказань до вакцинації:
1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою вище 38,5°С.
2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок та ін.).
3. Захворювання і стани організму, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії у онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі). Інактивовані вакцини безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується.
4. Дітям з неконтрольованою епілепсією не рекомендовано вводити цільноклітинні вакцини проти кашлюка.
5. При вагітності не рекомендоване введення „живих” вакцин (вагітні жінки в багатьох країнах вакцинуються від грипу щорічно інактивованими вакцинами).
В Україні перелік протипоказань ширший. Наприклад, в Україні не можна вакцинувати дітей з підвищеною температурою. Перелік протипоказань визначений наказом Міністерства охорони здоров’я України (www.moz.gov.ua).
Наявність протипоказань до вакцинації визначається індивідуально для кожної дитини. Протипоказання до вакцинації на тривалий час (до 3 місяців і більше)— так зване медвідведення від щеплень — встановлюються імунологічною комісією. Такі комісії існують при кожній центральній районній поліклініці; вищий рівень — обласний.
Якщо ваша дитина пропустила щеплення через протипоказання, ви можете продовжити курс вакцинації в подальшому за графіком, який визначить ваш педіатр.
Про що потрібно сказати лікарю до вакцинації?
Вам обов’язково слід поінформувати лікаря про наступні факти:
• якщо вам здається, що дитина хвора;
• чи є у дитини алергія на медичні препарати, продукти харчування або вакцини;
• чи спостерігалась у дитини серйозна реакція на вакцинацію в минулому;
• чи були у дитини проблеми зі здоров’ям, пов’язані з астмою, хворобами легенів, серця, нирок, метаболічними розладами (наприклад, діабет), хворобами крові;
• чи були у дитини судоми;
• чи приймала дитина препарати, що пригнічують імунітет (кортизон, преднізолон, інші стероїди, препарати для лікування раку), чи проходила променеву терапію;
• чи отримувала дитина переливання крові або продуктів крові, імуно (гамма) глобулін;
• чи приймає вона якісь ліки;
• чи отримувала дитина будь-які вакцини протягом останніх 4-х тижнів.
Використовуйте кожен візит до лікаря, щоб з’ясувати усі питання здоров’я і розвитку дитини, які вас цікавлять.
Що зробить лікар перед вакцинацією?
Перш ніж зробити щеплення, лікар вивчить картку дитини, виміряє їй температуру і проведе загальний огляд. Лікар також надасть вам форму інформованої згоди і оцінки стану дитини для проведення вакцинації. Форма заповнюється одним із батьків або опікунів дитини. Заповнений документ залишається у медичному закладі, в якому проводиться вакцинація.
Ця форма затверджена Міністерством охорони здоров’я України і використовується на всій території України. Форму „Інформована згода та оцінка стану здоров’я особи або дитини одним з батьків, законним представником дитини на проведення щеплення або туберкулінодіагностики” ви можете знайти на сайті МОЗ — www.moz.gov.ua.
Крім того, лікар повідомить вам про:
• можливі реакції на вакцину і терміни, в які вони можуть виникнути;
• симптоми, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;
• у якому дозуванні і яке саме жарознижувальне давати дитині;
• коли необхідно зробити наступне щеплення.
Обов’язково задайте перед вакцинацією усі питання щодо неї, які вас цікавлять.

На що звернути увагу після вакцинації?
Іноді щеплення, що захищають вашу дитину від інфекційних захворювань,можуть викликати тимчасовий дискомфорт, наприклад, незначний біль у місці ін’єкції, підвищення температури. З цієї причини дитина може нервувати і плакати, відповідно, після щеплення вона потребує більшої уваги. Іноді після щеплення у дитини може підвищитися температура. У такому разі дайте дитині жарознижувальне без вмісту аспірину — наприклад, парацетамол. Уважно прочитайте інструкцію і дайте ту дозу, яка відповідає віку дитини.Не одягайте на дитину забагато одягу і не загортайте у кілька ковдр. Температура у кімнаті, де перебуває дитина, повинна становити близько 22°С.
Дитина має пити багато рідини. Повідомте лікарю про підвищення температури чи інше погіршення стану дитини.
Коли слід негайно звернутися за медичною допомогою?
Негайно звертайтеся за медичною допомогою, якщо:
• у дитини температура тіла 39°С та вище;
• дитина виглядає незвичайно блідою;
• дитина стала млявою, пасивною і загальмованою;
• дитина безупинно плаче впродовж 3 годин і більше;
• дитина плаче дивним, відмінним від звичайного голосом;
• дитина тремтить, здригається чи у неї почалися судоми;
• дитина відмовляється від їжі, блює.
До приходу лікаря:
• не панікуйте;
• при підвищеній температурі тіла дайте жарознижувальне;
• заспокоюйте дитину;
• підготуйтесь до можливої госпіталізації;
• тримайте під рукою медичну картку.

Туберкульоз (ТБ) – це інфекційне захворювання, що поширюється повітрям при вдиханні дрібних частинок, які виділяє інфікована людина при кашлі або чханні. Інфекція, в основному, вражає легені. Але також може вразити будь-який інший орган або систему організму, зокрема залози шлунково-кишкового тракту, кістки та нервову систему.
Туберкульоз – це серйозне захворювання, але його можна вилікувати за допомогою правильно підібраного курсу протитуберкульозних препаратів. Симптоми туберкульозу
До типових симптомів туберкульозу належать:
- постійний кашель, що триває понад три тижні, зазвичай з мокротинням та,можливо, з домішками крові у мокротинні;
- втрата ваги;
- нічна пітливість;
- лихоманка;
- втома, слабкість;
- втрата апетиту;
- набряк шийних лімфовузлів.
Якщо у Вас є кашель, що триває понад три тижні, або мокротиння з домішками крові, необхідно звернутися до свого лікаря.
Що викликає туберкульоз?
ТБ – це бактеріальна інфекція. ТБ, який вражає легені (туберкульоз легень), є найбільш заразною формою захворювання. Інфекція, як правило, поширюється тільки після тривалого контакту з хворим, у якого є бактеріовиділення. У більшості здорових людей жодних симптомів захворювання не спостерігається завдяки тому, що природний захист організму від інфекції та хвороби (імунна система) вбиває бактерії. Іноді імунна система не може знищити бактерії, але може запобігти їх поширенню в організмі.
У разі, якщо немає ніяких симптомів захворювання, але бактерії залишаються в організмі, спостерігається латентна форма захворювання. Людей з латентною формою беркульозної інфекції не вважають хворими на туберкульоз, і вони не заразні для інших.
Якщо імунна система не може боротися з інфекцією або людина вже інфікована, туберкульоз може вразити будь-які органи та системи організму, але найчастіше – легені. Симптоми розвиватимуться протягом декількох тижнів або місяців. Таке захворювання називається активним туберкульозом.
Латентний туберкульоз може перейти в активну форму ТБ на пізнішому етапі, особливо при послабленій імунній системі.
Лікування туберкульозу
При відповідному лікуванні, туберкульоз майже завжди можна вилікувати. Необхідно пройти курс лікування протитуберкульозними препаратами, як правило, протягом шести місяців. При лікуванні використовують різні протитуберкульозні препарати, тому що деякі форми туберкульозу стійкі до певних протитуберкульозних препаратів.Якщо пацієнт має форму туберкульозу з множинною лікарською стійкістю, необхідно застосовувати лікування шістьма або більше препаратами. якщо у пацієнта діагностували туберкульоз легень, він може бути заразнимипротягом двох-трьох тижнів від початку курсу лікування. Зазвичай протягом цього часу пацієнт не повинен бути ізольованим. Але дуже важливо прийняти основні запобіжні заходи, щоб зупинити поширення інфекції серед рідних та друзів.
Необхідно:
- не ходити на роботу, не відвідувати школу або інститут, доки спеціалісти, що проводять лікування туберкульозу, не дозволять пацієнту повернутись до виконання своїх обов’язків;
- завжди прикривати рот при кашлі, чханні або під час сміху;
- ретельно утилізовувати будь-які використані серветки у запечатаному пластиковому пакеті;
- регулярно провітрювати приміщення, відкривати вікна, щоб забезпечити приплив свіжого повітря до тих місць, де хворий проводить свій час;
- не спати в одній кімнаті з іншими членами сім’ї.
Якщо Ви перебуваєте в тісному контакті з хворим на туберкульоз, потрібно зробити відповідні дослідження, щоб дізнатись чи Ви також інфіковані. Дослідження можуть включати рентген грудної клітки, аналізи крові та пробу Манту.
Вакцинація проти туберкульозу
Вакцина БЦЖ забезпечує захист від туберкульозу і рекомендується для немовлят, дітей та дорослих у віці до 35 років, які мають ризик захворювання на туберкульоз. Вакцину БЦЖ не використовують, зазвичай, для людей старше 35 років,оскільки немає жодних доказів того, що вона працює в цій віковій групі.

До груп ризику належать:
- діти, які живуть у районах з високим рівнем захворюваності на ТБ;
- люди, що мають близьких членів родини з країн з високим рівнем ТБ;
- люди, що збираються жити та працювати з місцевими жителями протягом понад трьох місяців у районах з високим рівнем захворюваності на ТБ;
Якщо Ви – медичний працівник і мали контакт з хворими на ТБ або з клінічними зразками від хворих пацієнтів, Вам також необхідно зробити щеплення від туберкульозу, незалежно від віку, якщо:
- Ви не були раніше вакциновані (у Вас немає шраму від БЦЖ або відповідної документації про вакцинацію);
- результати проби Манту або інтерферон гамма реліз аналізу (ІГРА) крові –негативні.
Країни з високим рівнем захворюваності на ТБ
До континентів та країн з високим рівнем захворюваності на ТБ належать:
- Африка – зокрема, країни Африки на південь від Сахари і Західна Африка;
- Південно-Східна Азія – в тому числі Індія, Пакистан, Індонезія та Бангладеш;
- Росія;
- Китай;
- Південна Америка;
- країни західної частини Тихого океану – в тому числі В'єтнам, Камбоджа та Філіппіни.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) підготувала карту світу із зазначенням країн з високим рівнем захворюваності.
Оригінал статті:
http://www.nhs.uk/Conditions/Tuberculosis/Pages/Introduction.aspx
Переклад здійснила міжнародна організація PATH у рамках втілення проекту Challenge TB, що здійснюється за підтримки USAID.

Протягом більше 60 років імунізація немовлят в світі цільноклітинною

вакциною (wP) від кашлюку успішно дозволила скоротити захворюваність та

смертність на більше ніж 95%.

Зважаючи на збільшення кількості дітей, які захворіли на кашлюк в

Україні, та навіть випадки правцю в контексті довготривалої відсутності

вакцин, закликаємо батьків негайно вакцинувати своїх дітей, щоб захистити їх

від небезпечних захворювань.

Нині у світі використовується два типи активних компонентів вакцини

від кашлюку. Цільноклітинна вакцина (DTwP) складається з анатоксинів правця

і дифтерії та вбитих цільноклітинних бактерій кашлюку (wP). Іншим типом

вакцини від дифтерії, кашлюку та правця є АКДП – комбінація таких само

анатоксинів правця і дифтерії та ацелюлярної кашлюкової вакцини (aP), яка не

містить цілої бактерії, а складається з декількох антигенів кашлюку.

Цільноклітинна вакцина від кашлюку, яка зараз наявна у країні,

забезпечує найкращий захист для дітей. Реакції, що можуть з’являтися після

вакцинації (лихоманка і больові відчуття у місці ін'єкції) не залишають жодних

наслідків. Ацелюлярна вакцина проти кашлюку рідше викликає реакції, але

вона може мати нижчу ефективність для забезпечення довготривалого захисту,

який потрібний дітям в Україні з огляду на поточну епідеміологічну ситуацію у

країні – спалах кашлюку та вкрай низький рівень охоплення вакцинацією.

Вакцини, як й інші медичні засоби, можуть викликати реакції, але

зазвичай вони є помірними: наприклад, підвищення температури тіла, больові

відчуття або набряки у місці ін’єкції. Як правило, такі помірні реакції

проходять за декілька днів.

Якщо температура тіла дитини зростає до 38°C і вище, батьки можуть

дати їй парацетамол для її зниження. Якщо дитина має будь-які симптоми, які

викликають занепокоєння, батькам варто звернутися за консультацією до

педіатра або сімейного лікаря.

Серйозні реакції на вакцини зустрічаються вкрай рідко. Ризик серйозних

ускладнень від захворювання, яке можна попередити вакцинацією, є набагато

вищим, ніж ризик виникнення серйозної реакції від щеплення.

Для розв’язання проблеми гострої нестачі вакцин в Україні, яка мала

місце протягом декількох останніх років, Міністерство охорони здоров’я

придбало вакцини для захисту дітей від небезпечних захворювань, яким можна

запобігти за допомогою імунізації, таких як туберкульоз, кір, паротит,

краснуха, гепатит Б, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт та гемофільний

грип типу b. Усі ці вакцини вже доставлені в Україну та доступні у медичних

закладах в усій країні.

Вакцини, придбані Міністерством охорони здоров’я через ЮНІСЕФ та

ПРООН, є пре-кваліфікованими Всесвітньою організацією охорони здоров’я

(ВООЗ). Це означає, що незалежно від країни походження вони повністю

відповідають найвищим міжнародним стандартам якості. Вони є безпечними та

ефективними.

Як відомо, система реабілітації в Україні знаходиться у зародковому стані. Є лише окремі острівці в різних закладах охорони здоров’я різних форм власності.

Так, вперше в Волинській області в державному лікувальному закладі запроваджено новий вид реабілітаційного лікування – кінезіотерапію (підвісну терапію). Другого березня 2017 року в Центральній районній лікарні Ковельського МТМО відкрито повністю оновлену реабілітаційну кімнату, яка включає в себе універсальну кабіну для підвісної терапії, мотомет для відновлення опорно-рухового апарату нижніх кінцівок, велотринажери та ін.. Відомо, що реабілітаційне лікування вирішує проблеми рухових дисфункцій, підвищує якість лікування основної нозології, якість життя, зменшує частоту ускладнень та відновлює 30-70% утрачених функцій.

УНІВЕРСАЛЬНА КАБІНА ДЛЯ ПІДВІСНОЇ ТЕРАПІЇ (УКПТ)- РЕАБІЛІТАЦІЙНА КЛІТКА
Підвісна терапія - це спеціальна підвісна система навантаження опорно-рухового апарату для відновлення амплітуди руху, нормалізації тонусу м’язів та збільшення їхньої сили, покращення балансу та розвитку координації рухів.

Показання до застосування системи УКПТ:
- захворювання опорно-рухового апарату, хребта та суглобів (остеохондроз хребта, сколіоз, порушення постави);
- функціональні порушення опорно-рухового апарату (больові відчуття в області великих суглобів і хребта з функціональними порушеннями; обмеження рухів у хребті та великих суглобах (колінний, кульшовий, плечовий, ліктьовий);
- захворювання і травми головного і спинного мозку з руховими порушеннями (інсульт, травма головного мозку, нейроінфекції, розсіяний склероз, спинномозкова травма хребта, дитячий церебральний параліч (ДЦП) та ін.)
- силові та ігрові види спорту та фітнес (реабілітація після травм; тренування функціональної сили, швидкості, координації, витривалості)


м.Ковель
вул. О.Пчілки, 4
Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання

Центральна районна лікарня
Фізіотерапевтичне відділення, каб.№4
Тел.067-724- 05-03 з 8.00-16.00
Дзвоніть, записуйтесь та приходьте, будемо раді Вам допомогти!

 

         Кожного року у холодну пору на нас очікує чергова епідемія грипу. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції складають 95% всіх інфекційних захворювань у світі. Щороку на грип хворіють до 500 млн. людей, два з яких помирають.
        Грип – гостре інфекційне захворювання. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів.
     Симптоми захворювання: раптове підвищення температури тіла більше 38ºС, біль у горлі, головний біль, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах, інколи можуть бути шлунково – кишкові розлади.
       Механізм передачі вірусу грипу повітряно-крапельний – при кашлі, чиханні та контактний, через предмети побуту. Сприйнятливість до грипу дуже висока у людей всіх вікових груп, відносно менша у немовлят віком до 6 міс (імунітет від матері). Як попередити захворювання на грип:
- Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
- Часто провітрювати приміщення;
- Прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
- Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.
     Основним захистом проти грипу та попередження ускладнень при розвитку захворювання є проведення щеплення проти гриппу, яке слід проводити не менш ніж за два-три тижні до початку епідемії. Грип дуже шкідливий розвитком ускладнень. А тому рекомендовано щеплення проти грипу у першу чергу проводити дорослим і дітям, які мають
хронічні захворювання або послаблену імунну систему, а також людям віком старшим 60 років. Першочергового щеплення також потребують особи, які за родом своїх занять кожного дня піддаються підвищеному ризику зараження інфекцією (медичні працівники, педагоги, робітники транспорту).
       Якщо ж Ви захворіли грипом - обов’язково  викличте  лікаря, який  точно встановить  діагноз  вашої  недуги. Не  вживайте  медикаментів, не порадившись  з  лікарем.
Шановні читачі! Бережіть своє здоров’я!

 

Лікар – епідеміолог
центральної райлікарні
А.Шумин

Сьогоденне суспільство та ритм життя задають кожній людині щораз вищу «планку», вимагаючи все більшої віддачі. Саме тому адміністрація Ковельського міськрайонного територіального обєднання систематично дбає про сучасне оснащення та облаштування закладу новітньою апаратурою.
Колектив Ковельського МТМО на чолі з головним лікарем Олегом Самчуком повсякчас прагне тримати високий рівень надання кваліфікованої, високотехнологічної медичної допомоги не лише жителям Ковельщини, а й інших районів Волині, котрі для лікування обирають заклади медобєднання.
9 листопада 2016 року центральна районна лікарня відзначила важливу подію – після масштабного, з урахуванням всіх сучасних вимог, капітального ремонту отримало нове «життя» хірургічне відділення (4 поверх). Усе це стало можливим завдяки тісній співпраці адміністрації Ковельського МТМО та міської ради на чолі з головою Олегом Кіндером.
Завдяки безпосередній підтримці та сприянню дієвим ініціативам медиків,міським керівництвом з бюджету були виділені на ремонт кошти в сумі понад 568 тисяч гривень. Крім того, працівники хірургічного відділення на чолі з завідувачем Сергієм Мазурком інвестували в покращення свого відділення 25 тисяч гривень. власних коштів.
На відкритті оновленої «хірургії» головний лікар МТМО Олег Самчук розповів присутнім про значення проведених ремонтних робіт, як позитивного фактору в створенні не лише комфортних умов лікування хворих, а й якнайкращих умов праці персоналу хірургічного відділення. Керівник охорони здоровя Ковельщини від імені майже двохтисячного колективу медичних працівників висловив слова щирої вдячності міському голові, депутатам Ковельської міської ради, працівникам її виконавчих органів за турботу та глибоке розуміння проблем місцевої охорони здоров’я.
В свою чергу, міський голова Олег Кіндер позитивно відзначив діяльність медичного об’єднання, насамперед правильний вибір керівництвом пріоритетів розвитку галузі, зокрема спрямованих на зміцнення матеріально-технічної бази мережі охорони здоров’я Ковельщини, на активне впровадження новітніх технологій в діагностиці та лікуванні.
Очільник міської громади побажав медичним працівникам професійного росту, подальших досягнень та успіхів у їх нелегкій повсякденній праці на сторожі здоровя суспільства. Поряд з тим, Олег Кіндер пообіцяв, що попри економічні негаразди та проблеми сучасного етапу державотворення він, як міський голова в співпраці з депутатським корпусом міськради і надалі сприятимуть ефективному розвитку охорони здоров’я Ковельщини.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наша медсестра – одна з найкращих в Україні!

Впродовж 15-16 вересня 2016 року в місті Чернівці проводився Х-й Всеукраїнський конкурс професійної майстерності медичних сестер «Ескулап- професіонал – 2016», в якому взяла участь медична сестра кардіологічного відділення центральної райлікарні Ковельського міськрайонного територіального медичного об’єднання Оксана Степанівна Моцюк –
переможець Волинського обласного конкурсу професійної майстерності «Краща медична сестра 2016 року». За звання «кращої» змагались 23 учасниці з різних областей України.
Конкурс проходив в три етапи: перший – онлайн-тестування (100 запитань), другий – виконання практичних завдань з педіатрії, терапії та хірургії, а третім етапом конкурсу була вже традиційна перевірка якості гігієнічної обробки рук. По результатах та підсумках трьох етапів Всеукраїнського конкурсу друге почесне місце виборола наша Оксана. За сумлінну працю, високий професіоналізм, вірність обраній професії ми, колеги охорони здоров’я Ковельщини, їй щиро вдячні. 19 вересня, на ранковій робочій п’ятихвилинці медичних працівників медоб'єднання, щиру вдячність Оксані Степанівні за одержану в напруженій боротьбі перемогу висловили Ковельський міський голова Олег Кіндер та головний лікар Ковельського МТМО Олег Самчук. Керівники міста та лікувального закладу по черзі вручили медичній сестрі Оксані Моцюк Почесні Грамоти.
Ковельський міський голова Олег Кіндер, звертаючись до широкого загалу багатотисячного колективу медиків Ковельщини подякував за їх невтомну і відповідальну роботу. «Шановні наші медпрацівники. Знаєте, мені приємно щоразу відвідуючиВаш заклад бачити, як він з кожним днем зростає і розвивається технологічно.Спостерігаючи послідовні результати, хочеться Вам допомагати не лише теплим словом. Найближчої сесії міськради плануємо додатково до вже виділених чотирьохсот тисяч гривень профінансувати майже на 200 тисяч [гривень – авт.] встановлення енергоощадних вікон в ковельському пологовому будинку. Ще 230 тисяч гривень додаткових коштів плануємо скерувати на завершення реконструкції приймального відділення. Втім, головним багатством лікувальних установ МТМО є його працівники. Ось і сьогоднішнє віншування Вашої молодої колеги Оксани Моцюк є не лише відзнакою її заслуг перед міськрайонним ТМО. Оксана Степанівна гідно представила рідний Ковель на всеукраїнському рівні професійної майстерності. Вона з-поміж майже трьохсот тисяч медичних сестер України – друга! Це не аби яка честь для міста мати таких високопрофесійних працівників!» - відзначив міський голова Олег Кіндер, доручивши головлікарю медичного об'єднання преміювати Оксану Моцюк грошовою винагородою в сумі 10 тисяч гривень.
Головний лікар Олег Самчук відзвітував очільнику міської громади, що такий наказ про преміювання уже практично готовий, а сама Оксана Степанівна найближчим часом отримає підвищення по службі на посаду старшої медичної сестри одного з структурних підрозділів міськрайонного територіального медичного обєднання.

Шановна Оксано Степанівно !

Нехай доля посилає Вам добро і щастя, міцне здоров’я і достаток, а Віра, Надія і Любов будуть вірними супутниками на Вашому життєвому шляху!

 

Як відомо, на першому місці суспільство завжди ставить право на життя та здоров’я, як найважливіше право, без забезпечення якого стає безглуздою постановка питання про дотримання решти прав і свобод. На варті охорони здоров’я населення Ковельщини стоять працівники Ковельського міськрайонного територіального медичного об′єднання, адміністрація якого робить все можливе для створення належної бази по забезпеченню кваліфікованої медичної допомоги не лише жителям нашого регіону, а й прилеглих районів. Реалізовуючи бажання професійного зростання адміністрація медичного об’єднання постійно знаходить міжнародні контакти, налагоджує партнерські та дружні відносини з медичними закладами інших держав.
Так в 2017році буде відмічатися 25-річчя тісної співпраці та дружби ковельських медиків з Мальтійською Службою Допомоги міст Шверте та Гаген. Протягом цих років Мальтійська Служба Допомоги неодноразово простягала руку допомоги закладам охорони здоров’я Ковельщини. І от в серпні 2016 року до Ковельського міськрайонного територіального
медичного об′єднання надійшов вантаж гуманітарної допомоги. Це стало можливим завдяки активному сприянню Мальтійської Служби Допомоги міст Шверте (керівник - Вольфганг Бооз) та Гаген (пан Ульріх Дамм), що поблизу Дортмунда. Неабияку участь в організації надання цієї допомоги взяло керівництво клініки св. Марії (Marienkrankenhaus) м. Шверте і особисто її директор пан Юрген Бейєр.
В жовтні минулого року делегація ковельських лікарів на чолі з головним лікарем МТМО Олегом Самчуком перебувала на стажуванні в цій клініці,знайомилася з новітніми методами сучасної медицини. А сьогодні німецькі друзі долучилися до практичної реалізації здобутого досвіду. Зокрема, німецька клініка надала безкоштовно в якості гуманітарної допомоги багатовартісну апаратуру та обладнання на суму 31230 євро, що дозволить підняти рівень та якість медичної допомоги на вищу ступінь.
До складу отриманого обладнання входить апарати для ультразвукової діагностики (УЗД), укомплектованих різноманітними датчиками ( в т.ч. 2 зонди для ендоорганного дослідження), 2 сучасних операційних столи-трансформери, 2 наркозних апарата, 11 ліжечок для немовлят, 2 чемодани для надання невідкладної допомоги, негатоскоп тощо…
Для наближення діагностики та відповідно і подальшого лікування хворих два ультразвукові діагностичні апарати будуть використовуватись практикуючими лікарями в поліклініці для обстежування своїх профільних хворих, що суттєво скоротить час для обстежень , відповідно і скорішого призначення адекватного лікування.
З цією метою буде проводитись стажування профільних спеціалістів з питань ультразвукової діагностики. Цим ми потрохи наближаємось до європейських стандартів в медицині, де кожний лікар зобов′язаний володіти методиками УЗД.
Решта апаратів розміщено в стаціонарних відділеннях медичного об’єднання . Один з операційних столів «працюватиме» в пологовому будинку, інший – в операційному блоці центральної райлікарні. Столи-трансформери нададуть спеціалістам можливість виконувати широкий спектр оперативних втручань, цим самим піднявши якість хірургічної допомоги.
Отримані 2 наркозних апарати та операційний набір інструментів успішно вже застосовують під час проведення операцій в центральній райлікарні. Одинадцять ліжечок для немовлят вже використовуються в відділеннях пологового будинку та педіатричному відділенні центральної райлікарні.
Адміністрація Ковельського міськрайонного територіального медичного об′єднання на чолі з головним лікарем Олегом Самчуком щиро вдячна за організацію багаторічної плідної співпраці та надання благодійної допомоги медичним закладам Ковельщини директору клініки «Марієнкранкенгауз» м. Шверте, п. Юргену Байєру та осередку Мальтійської Служби Допомоги м. Шверте (Німеччина).
Керівництво медичного об′єднання сподівається на розширенняналагодженої співпраці, що стане хорошим стимулом для медиків Ковельщини для їх професійного зростання.Юрій Пташник -
завідувач госпрозрахунковим відділенням
МТМО по проведенню всіх видів медичних
профілактичних оглядів.

Серед інфекційних хвороб, що реєструються в Україні, надзвичайно актуальними в літній період року є гострі кишкові інфекції. Причинами їх виникнення найчастіше стають недотримання умов приготування та зберігання харчових продуктів та готових страв, порушення правил особистої гігієни працівниками харчоблоків та особами, що залучені до приготування їжі в побуті, відсутність холодильного та технологічного обладнання, а також їх неправильне використання. З метою попередження розповсюдження серед населення кишкових захворювань, виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь рекомендується:
- Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних oci6. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо). Для пиття i приготування їжі використовувати воду питну бутильовану або з централізованих джерел водопостачання.
- Не допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання.
- Не вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності.
 - При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду i рук вода має бути профільтрована i проварена, для пиття та приготування їжі мати з собою запас води питної.
- При купівлі харчових продуктів та напоїв обов'язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у cпocіб зазначений на упаковці та у встановлений термін.  
- При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
- При здійсненні подорожі не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні).
- На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, мясні салати тощо). Не готувати продукти iз запасом. Приготовлені страви бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають бути піддані повторній термічній обробці. Зберігання виготовленої страви без холоду не має перевищувати 2
- При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. При споживанні дітьми - обдати окропом.
- При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) виключати контакт продуктів з ґрунтом та піском.
- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом.
Обовязково мити руки після відвідування туалетів. При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи — батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб дитина не споживала незнайомі ягоди та інші продукти невизначеного походження.
- Для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами.    
Та якщо ви все таки захворіли (у вас нудота, блювота, пронос, біль у животі, слабкість), - не займайтеся самолікуванням, у цій ситуації єдиний порадник для вас - лікар.  
Ваше здоров’я залежить тільки від вас.

Лікар-епідеміолог А.М.Шумин

Візит делегації Мальтійської Служби Допомоги м. Шверте (Німеччина) в Ковель. В період з 20.04.2016р. по 23.04.2016р. в м. Ковель на запрошення Ковельського МТМО з робочим візитом перебувала делегація Мальтійської Служби Допомоги з міст Шверте та Гаген (Німеччина). Гостями ковельських медиків були Вольфганг Бооз, Ульріке Бооз та Ульріх Дамм.
Ось вже на протязі 24-х років поспіль Мальтійська Служба Допомоги плідно співпрацює з Ковельським МТМО та громадою міста. За цей час неодноразові візити мальтійців з гуманітарною допомогою підтримували ковельчан в скрутні часи. В перелік гуманітарних вантажів в свій час входили як продукти харчування й одяг, так і вкрай необхідне медичне обладнання для лікувальних закладів (медична апаратура, лікарняні меблі, медикаменти, перев′язувальні матеріали, тощо…).
В жовтні минулого року відносини вийшли на більш високий рівень – група ковельських лікарів за сприяння мальтійців пройшла стажування в клініці св. Марії в м. Шверте.
Крім професійного навчання, лікарям вдалося налагодити співпрацю з адміністрацією клініки в плані подальшого розвитку допомоги лікувальним закладам Ковельщини. Ці домовленості передбачають як візити німецьких спеціалістів з метою проведення так званих майстер-класів на базі Ковельського МТМО, так і допомогу вкрай необхідною медичною апаратурою та інструментарієм.
Теперішній робочий візит делегації мальтійців став логічним продовженням такої співпраці та підтвердженням серйозності намірів наших партнерів.
Так, під час ознайомлення членів німецької делегації з станом оснащеності  лікувальних закладів м. Ковель медичним обладнанням, було визначено пріоритети в підготовці майбутнього візиту, враховано побажання медиків щодо найнеобхіднішого.
Дуже важливою, з огляду на перспективу подальшої співпраці мальтійців з ковельчанами, стала зустріч членів делегації 22.04.2016р. з Ковельським міським головою Кіндером О.О. На цій зустрічі було поінформовано міського голову про історію взаємовідносин ковельських медиків з мальтійцями, означені можливі перспективні напрямки подальшої дружньої співпраці.
Кульмінацією зустрічі стала пропозиція Ковельського міського голови Кіндера О.О. налагодити партнерські відносини з містом Шверте. Це допоможе зміцнити співпрацю не тільки на рівні медиків, але і на рівні інших міських структур.
Члени німецької делегації з радістю погодились передати цю пропозицію бургомістру м. Шверте.
Наших гостей цікавили не тільки медичні питання. Зокрема, дуже змістовними і цікавими були  відвідування членами німецької делегації пасажирського вагонного депо Ковель, протезно-ортопедичного центру та ТОВ «Ковельський хлібокомбінат».
На завершення візиту члени мальтійської делегації висловили побажання ковельчанам  миру, подальшого розвитку в питаннях євроінтеграції, всім здоров′я та впевненості в майбутньому!
На фото – епізоди перебування делегації Мальтійської Служби Допомоги м. Шверте (Німеччина) в Ковелі.

 

 

Пташник Ю.,завідувач госпрозрахунковим відділенням профоглядів  Ковельського МТМО

 

20 квітня 2016 року на базі Центральної районної лікарні Ковельського МТМО була проведена виїзна клінічна конференція із майстер-класом «Новітні медичні технології у Волинській обласній клінічній лікарні».
Завідувач відділенням інвазивних методів діагностики та лікування Волинської обласної клінічної лікарні , к.м.н. Галей Микола Михайлович провів майстер-клас лікарям хірургічного відділення ЦРЛ. Була проведена лапароскопічна герніопластика з обох сторін у хворого з двобічною рецидивуючою паховою килою. Таким чином під керівництвом обласного спеціаліста завідувачем
хірургічного відділення Ковельської ЦРЛ Мазурком С.М. фактично було проведено дві операції одному хворому. Як зазначив пізніше, під час конференції, к.м.н. Галей М.М.: «Операція пройшла успішно». Також була проведена діагностична лапароскопія хворому з ургентною хірургічною патологією.
Цього ж дня завідувач відділенням ультразвукової та функціональної діагностики, к.м.н. Порчук Юрій Дмитрович поділився своїм досвідом з лікарями функціональної діагностики МТМО, щодо ультразвукової діагностики захворювань гепатобіліарної зони.
Обласні спеціалісти на чолі із заступником головного лікаря з медичної частини та експертизи тимчасової непрацездатності  Волинської обласної клінічної лікарні Ларіною Людмилою Анатоліївною оглянули відділення ЦРЛ та під час конференції звернула увагу на  високий рівень медичного забезпечення закладу сучасною лікувальною та діагностичною апаратурою, а також на  ошатні, відремонтовані приміщення. Приємно і те, що обласні фахівці відзначали значний прогресуючий ріст матеріально-технічної бази МТМО, яка за словами Людмили Анатоліївни по деяким критеріям не поступається закладам третинного рівня надання медичної допомоги.
 Під час відкриття конференції   головний лікар Ковельського міжрайонного ТМО Самчук Олег Олегович подякував обласним фахівцям та головному лікарю Волинської обласної клінічної лікарні Сидору Івану Миколайовичу за надану можливість підвищувати свій професійний рівень майстерності нашим лікарям.
Ларіна Людмила Анатоліївна ознайомила всіх присутніх з сучасними діагностично-лікувальними можливостями та потенціалом обласної клінічної лікарні.
В своїй доповіді Порчук Юрій Дмитрович змістовно розкрив можливості ультразвукової еластографії в діагностиці фіброзу печінки та онкологічних захворювань. К.м.н. Галей Микола Михайлович поділився своїми надбаннями сучасних методик в лапароскопічній хірургії. Акцентував увагу на ранній діагностиці, лікуванні та профілактиці колоректального раку завідувач проктологічним відділенням, к.м.н. Зінчук Олександр Григорович. Лікар відділення ортопедії, травматології та артрології Наїдко Микола Ігорович інформував присутніх лікарів  про артроскопічну діагностику та лікування захворювань опорного апарату.На останок заступник головного лікаря з медичної частини Ковельського МТМО Івахнюк Людмила Михайлівна подякувала доповідачам за цікаві, змістовні та актуальні в наш час доповіді, а також висловила сподівання про подальшу плідну співпрацю наших закладів охорони здоров’я.

 

Хвороба, викликана вірусом Зіка

    Вірус Зіка – вірус, що поширюється комарами, був вперше виявлений у макак резус в Уганді в 1947 році. Потім в 1952 році вірус був виявлений у людей в Уганді й в Об’єднаній Республіці Танзанія. Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, надійшли з Тихоокеанського регіону в 2007 і 2013 роках (острова Яп і Французької Полінезії відповідно), а також в 2015 році з Південної Америки (Бразилія, Колумбія) і Африки (Кабо-Верде). Крім того, більш ніж у 13 країнах Північної й Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка, що свідчить про його швидке поширення.
    Хвороба, викликана вірусом Зіка передається людям при покусах заражених комарів роду Aedes, що живуть у тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками збудників гарячки Денге, Чукунгуньї й жовтої гарячки. Окрім, трансмісивної передачі вірусу Зіка, активно обговорюється можливість вертикальної передачі збудника. Також описана можливість передачі збудника статевим шляхом та опубліковані дані виділення вірусу Зіка зі сперми.
    Інкубаційний період (час від моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка точно не відомий, але, ймовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовірусних інфекцій, таких як гарячка Денге:
підвищення температури тіла, висипання на шкірі, кон’юктивіт, біль у м’язах і суглобах, нездужання й головний біль. Ці симптоми, зазвичай, є слабо вираженими й зберігаються протягом 2-7 днів.
    Особам, що подорожують до ендемічних регіонів, слід дотримуватися рекомендацій щодо потенційних ризиків та заходів з профілактики укусів комарами. Для цього необхідно використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває як можна більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар’єри, такі як сітки, закриті вікна і двері, а також промоскітні пологи для сну. Крім цього важливо позбуватися місць можливого розмноження комарів, у разі їх наявності, проводити дезінсекційні заходи. Необхідно приділяти особливу увагу і надавати допомогу тим, хто не в змозі забезпечити собі належний захист, зокрема, дітям, хворим і людям похилого віку.
     При появі перших симптомів захворювання, невідкладно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

               Лікар-епідеміолог ЦРЛ                                             А.М.Шумин

На протязі останніх кількох років в м. Ковелі, як, зрештою, і у всій Україні, склалась неоднозначна ситуація з медичними профілактичними оглядами осіб, що провадять певні види діяльності та працюючих в шкідливих умовах.
Щодо нормативної бази.  Всі медогляди працюючого населення поділяються на дві категорії.
Перш за все, відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю України та ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-ХІІ  роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової  діяльності)  медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах,  роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Ці медичні огляди об’єднаємо у групу так званих «трудових» медоглядів, проведення яких спрямоване на своєчасне запобігання заподіянню шкоди здоров’ю працівників.
Друга група медичних оглядів (так званих «профілактичних») передбачена ст. 21 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 6 квітня 2000 р. № 1645-ІІІ, згідно з якою працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, зобов’язані проходити профілактичні медичні огляди з метою уникнення  поширення інфекційних хвороб.  Такі медогляди відповідно до чинного законодавства мають проходити працівники харчових підприємств, підприємств роздрібної торгівлі та громадського харчування,  оздоровчих закладів для дітей, лікувально-профілактичних закладів для дорослих, працівники лазень, саун, готелів, гуртожитків, спортивно-оздоровчих комплексів, закладів культури (театри, цирки, клуби, будинки культури тощо), розважальних закладів, підприємств фармацевтичної промисловості, аптек та їх структурних підрозділів, працівники підприємств та об’єктів водопостачання і каналізації,  транспортно-дорожнього комплексу, рибного господарства, суб’єкти господарювання, що займаються розведенням, вирощуванням і реалізацією тварин, особи, які надають приватні послуги вдома та інші.
Особливістю є те, що працівникам, які підлягають «профілактичним» оглядам, потрібно мати особову медичну книжку.
Таким чином, перша група медоглядів захищає працюючого від впливу шкідливих виробничих факторів на його здоров′я, а друга група – захищає населення від можливих проблем зі здоров′ям, які може завдати працююча особа (це, як правило, інфекційні захворювання).
Статтею 169 Кодексу законів про працю України передбачається, що власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Це стосується і медичних оглядів з видачею особової медичної книжки.
Як показало життя, рівень самосвідомості наших підприємців та керівників підприємств недостатньо високий в плані дотримання  вище згаданого законодавства.
А це призвело до того, що велика кількість працюючих не охоплена медичними профілактичними оглядами. Наражається на небезпеку населення, яке обслуговують підприємці чи підприємства, працівники яких не мають санітарних книжок. Як ми з вами можемо бути впевнені, що не отримаємо сальмонельоз в будь-якому закладі харчування? А це вже ставить питання не тільки про нехтування законодавством України щодо інфекційної безпеки, а й порушує права споживачів на отримання якісної та безпечної послуги  (чи то перукар, чи кухар в кафе, чи продавець харчових продуктів, тощо…).
Знову ж таки, не виконуючи вимог щодо медоглядів працюючих в шкідливих та важких умовах виробництва, керівники підприємств та підприємці наражають на небезпеку життя та здоров′я своїх працівників. Я вже не кажу про можливі витрати по втраті працездатності і на оздоровлення.
Слід відзначити, що мова йде про населення м. Ковель, за здоров′я якого несе відповідальність місцева влада як гарант дотримання законодавства, так і медична служба, як виконавець заходів по ліквідації можливих наслідків.
Суттєвим питанням є і фінансова сторона. Так, лікування одного випадку вище згаданого сальмонельозу на сьогоднішній день коштуватиме бюджету від 1 тис. гривень (це якщо без ускладнень!). Випадок виробничого травматизму – на кілька порядків вище. А це комунальні, себто народні гроші.
Слід відзначити, що проблем з працівниками бюджетної сфери практично нема, керівники добросовісно контролюють питання медоглядів.
Та й ще один немаловажний  момент. Згідно чинного законодавства всі вище згадані медичні профілактичні огляди населення проводяться за рахунок роботодавця. А це означає, що оплачуючи такі огляди, бізнесові структури знижують навантаження на бюджет охорони здоров′я.
Для повноти уявлення проблеми – за 2015 рік в Ковельському МТМО медогляди по шкідливим умовам праці пройшло 943  особи  із 38 підприємств і організацій. Хочеться спитати в відділу підприємництва – а скільки підприємств і, відповідно, в них працюючих, зареєстровано на сьогодні в м. Ковелі? Щодо видачі особових медичних книжок, то в 2015 році  проходило огляди 3522 особи із 3809 підлягавших згідно поданих списків. А скільки підприємств і підприємців, які займаються обслуговуванням ковельчан і гостей міста  зареєстровано в тому ж відділі підприємництва?
Вирішити проблему може одне – забезпечити контроль влади через відповідні законні важелі за дотриманням чинного законодавства в плані дотримання інфекційної безпеки та охорони праці. А медичний аспект вирішить без особливих проблем госпрозрахункове відділення Ковельського МТМО. Якщо держава самоусунулася від вирішення піднятих проблем, то міська влада повинна сама подбати про своїх громадян. Я впевнений – у міської влади достатньо впливу на підприємців (крім СЕС) в контексті дотримання законодавства України щодо піднятої теми.
В результаті ми збережемо здоров′я і, зрештою, життя як працюючих громадян м. Ковель, так і тих, кого обслуговують працючі. А це наші громадяни, які нам довірили цю роботу, вибравши у владу і довіривши її!

Головний лікар Ковельського МТМО                                                                   О. Самчук


Пташник 51351

З 10 лютого 2016 року в Ковельському МТМО в тестовому режимі запрацював 6-зрізовий спіральний компʼютерний томограф Siemens SOMATOM  Emotion 6 slice. Офіційне відкриття заплановано на 09.03.2016 року.

           Кабінет компʼютерної томографії ТзОВ «Гемо Луцьк» розташований в неврологічному корпусі ЦРЛ Ковельського МТМО за адресою:м.Ковель, вул.О.Пчілки, 4.

                   Тел.. (03352) 5-94-32

                             (095) 575-12-97

                             (068) 490-71-75

«Затверджено»

Директор ТзОВ «Гемо Луцьк»

Р. Каліщук

                                                                                             «21» грудня  2015р.

 

ПРАЙС ЛИСТ ПОСЛУГ ТОВ «ГЕМО ЛУЦЬК»

на проведення  діагностичних  досліджень  мультиспіральним комп’ютерним томографом

ПОСЛУГА

(вид обстеження)

ВАРТІСТЬ

без контрастного підсилення

з в/в контрастним

підсиленням

КТ головного мозку

 

 

КТ головного мозку

550

850

 дитяче населення

550

800

КТ головного мозку +Турецьке сідло

600

850

дитяче населення

550

800

КТ головного мозку + приносові пазухи      

600

850

 дитяче населення

550

800

КТ приносових пазух, носоглотки

600

800

 дитяче населення

550

800

КТ скроневих кісток (середнє, внутрішнє вухо, cоскоподібний паросток)           

600

800

дитяче населення

550

800

КТщелепно-лицьової ділянки +орбіт

600

800

  дитяче населення

550

800

КТ орбіт, турецького сідла 

600

800

КТ щелепно-лицьова ділянки (хірургічна стоматолія , імплантологія, ортодонтія)

600

1050

КТ шиї

 

1050

                              дитяче населення

 

1000

КТ ОГК та ОЧП

 

 

КТ органів грудної клітки

700

1300

                                дитяче населення

700

1200

КТ середостіння

700

1300

КТ органів черевної порожнини  

700

1300

                                дитяче населення

700

1200

КТ заочеревинного простору       

700

1300

   дитяче населення

700

1200

КТ ренографія  (натив, контраст)

 

1300

                               дитяче населення

 

1100

КТ органів малого тазу

700

1300

  дитяче населення

700

1200

КТ хребта:

 

 

 - шийний відділ

600

 

- грудний відділ

600

 

- поперековий відділ

600

 

-шийний відділ + грудний відділ

900

 

- груднийвідділ + поперековий відділ        

900

 

-поперекового відділу + крижова кістка

900

 

-крижово-куприкового сегменту           

600

 

- усього хребта

1200

 

КТ одного з суглобів:

 

 

- плечовий

600

 

- ліктьовий

600

 

- колінний

600

 

- гомілково-ступневий

600

 

-кульшових суглобів, кісток тазу

( в т.ч. ендопротезування  дорослого населення)

800

 

                                                         (дитяча патологія)

600

 

КТ одного з сегментів кінцівок:

 

 

- плече

600

 

- передпліччя

600

 

- гомілка

600

 

- стегно

600

 

- стопа       

600

 

- кисть       

600

 

Скринінговий пошук

 

 

-онкоскринінг  всіх відділів хребта

недоцільно

1800

-пошук онкопатології

недоцільно

2100

  дитяче населення

 

1700

КТ-ангіографія судин однієї з ділянок:

 

 

- головного мозку

недоцільно

1100

- шиї

недоцільно

1100

- органів грудної клітки

недоцільно

1300

- органів черевної порожнини

недоцільно

1300

- органів заочеревинного простору

недоцільно

1300

- органів малої миски

недоцільно

1300

- грудної аорти

недоцільно

1100

- черевної аорти

недоцільно

1100

- легеневих судин

недоцільно

1100

- судин нирок

недоцільно

1100

- мезентеріальних судин

недоцільно

1100

- судин печінки

недоцільно

1100

КТ-ангіографія судин шиї + головного мозку

недоцільно

1300

КТ-ангіографія судин шиї + грудної клітки        

недоцільно

1300

КТ-ангіографія усієї аорти  

недоцільно

1300

КТ-ангіографія органів грудної клітки + черевної порожнини + малої миски

недоцільно

1700

КТ-ангіографія шиї + органів грудної клітки + черевної порожнини + малої миски (онкоскринінг)   

недоцільно

1700

КТ-ангіографія шиї + органів грудної клітки + черевної порожнини + малої миски + голова (онкоскринінг)   

недоцільно

2100

КТ-ангіографія: 

 

 

- верхніх кінцівок

недоцільно

1300

- нижніх кінцівок

недоцільно

1300

Малі діти    ( до 1 місяця)

-         100 гр.

Результат  без плівки

-         50гр.

Копія заключення +плівка+диск

           200 гр.

Консультація провідних фахівців у сфері МСКТ(НДІ, провідні медичні установи м. Києва, м. Одеси,

 м. Харкова, м. Львова)

           500гр

Грип та його профілактика

          Кожного року у холодну пору на нас очікує чергова епідемія грипу. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції складають 95% всіх інфекційних захворювань у світі. Щороку на грип хворіють до 500 млн. людей, два з яких помирають.
        Грип –  гостре інфекційне захворювання. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів.
     Симптоми захворювання: раптове підвищення температури тіла більше 38ºС, біль у горлі, головний біль, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах,
інколи можуть бути шлунково – кишкові розлади.
       Механізм передачі вірусу грипу повітряно-крапельний – при кашлі, чиханні та контактний, через предмети побуту. Сприйнятливість до грипу дуже висока у людей всіх вікових груп, відносно менша у немовлят віком до 6 міс (імунітет від матері).
Як попередити захворювання на грип:
      - Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
      - Часто провітрювати приміщення;
      - Прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
      - Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.
     Основним захистом проти грипу та попередження ускладнень при розвитку захворювання є проведення щеплення проти гриппу, яке слід проводити не менш ніж за два-три тижні до початку епідемії.
         Грип дуже шкідливий розвитком ускладнень. А тому рекомендовано щеплення проти грипу у першу чергу проводити дорослим і дітям, які мають хронічні захворювання або послаблену імунну систему, а також людям віком старшим 60 років. Першочергового щеплення також потребують особи, які за родом своїх занять кожного дня піддаються підвищеному ризику зараження інфекцією (медичні працівники, педагоги, робітники транспорту).
       Якщо ж Ви захворіли грипом - обов’язково  викличте  лікаря, який  точно встановить  діагноз  вашої  недуги. Не  вживайте  медикаментів, не порадившись  з  лікарем.
Шановні читачі! Бережіть своє здоров’я!
                                                                                       Лікар – епідеміолог                                              
                                                                                       центральної райлікарні                                                        
                                                                                       А.Шумин

Аденома простати - одне з найпоширеніших захворювань у чоловіків. Її ще називають доброякісною гіперплазією простати (доброякісною пухлиною), а зустрічається вона найчастіше у представників чоловічої статі після 50 років.

На даний момент в урологічному відділенні Ковельської ЦРЛ застосовується 2 хірургічних методи видалення аденоми простати:
• відкрита аденомектомія;
• трансуретральна резекція простати (ТУР).

Саме трансуретральна резекція вважається «золотим стандартом» оперативного лікування гіперплазії передміхурової залози.

В урологічному відділенні Ковельської ЦРЛ наявне найсучасніше обладнання для проведення даного виду операцій.

Цей метод зменшує кількість можливих ускладнень, скорочує крововтрату і період відновлення. Після проведення ТУР катетер забирається на наступний день, а тривалість стаціонарного лікування становить всього 3-4 дня.

тур

Як це відбувається?

Цей метод точного анатомічного втручання дозволяє виконувати операцію без розтину шкіри. Резектоскоп вводиться через уретру, в робочому каналі розміщена оптика, яка за допомогою відеокамери виводить зображення на екран. Таким чином, весь хід операції чітко контролюється.

Під повним візуальним контролем тканину простати видаляється дрібними шарами і вимивається з сечового міхура. Під час операції проводиться коагуляція (припікання) судин, що запобігає крововтрату.

Переваги ТУР аденоми простати:
• незначна втрата крові;
• малотравматичність;
• відсутність будь-яких розрізів на шкірі;
• можливість зняття уретрального катетера через добу після операції;
• короткий післяопераційний відновлювальний період.

Крім того, візуалізація сечівника і сечового міхура дозволяє побачити в ході операції по видаленню аденоми простати інші патологічні зміни, які, при необхідності, можна коригувати. Таким чином, ТУР надає можливість провести комбіноване лікування сечового міхура і сечовипускального каналу при видаленні аденоми простати.

Важливо і те, що даний метод показує найкращі віддалені результати в порівнянні з іншими методами оперативного втручання.

Основне обмеження при проведенні подібної операції - занадто великі розміри пухлини. Трансуретральна резекція простати (ТУРП) застосовується, як правило, при обсягах простати до 80 мл, тому з прийняттям рішення про оперативне втручання краще не зволікати.

                                          Як уберегти дітей від поліоміеліту.                                                                 

                                                                                          

         Поліомієліт – це інфекційна хвороба, викликана вірусом , що протікає з переважним ураженням центральної нервової системи  та призводить до розвитку млявих парезів і паралічів.

         Найбільша сприйнятливість до поліомієліту (60-80%) відзначається у дітей віком до 4 років.

         Остання епідемія поліомієліту в Європі та Північній Америці була зафіксована в середині минулого століття. На даний час в Україні оголошено епідемію поліомієліту ( два випадки зареєстровано на Закарпатті)

Джерелом інфекції при поліомієліті може виступати як хвора людина, так і вірусоносій, що виділяє вірус . Передача захворювання може здійснюватися контактним та  повітряно-краплинним шляхами. Сезонні піки захворюваності припадають на літньо-осінній період.

         У перебігу поліомієліту виділяють інкубаційний, препаралітичний, паралітичний, відновлювальний  періоди та період залишкових явищ.

         Інкубаційний період в середньому становить 8-12 днів.

         Паралітична форма поліомієліту в дітей має найбільш важкий перебіг та наслідки.

          Під час препаралітичного періоду переважають такі ознаки хвороби, як  підвищення температури,блювота, пронос, болі в горлі та ін.

         Приблизно на 3-6 день захворювання вступає в паралітичну фазу, що характеризується раптовим розвитком парезів і паралічів частіше нижніх кінцівок при збереженій чутливості.

          Дещо рідше при поліомієліті розвиваються парези і паралічі верхніх кінцівок, обличчя, м’язів тулуба. Через 10-14 днів спостерігаються перші ознаки м’язової атрофії.

         У відновлювальному періоді поліомієліту, який триває до 1 року, відбувається поступове  відновлення  рухів  в окремих м’язових групах. Нерівномірність відновлення обумовлює розвиток атрофії і м’язових контрактур, відставання ураженої кінцівки у рості, формування остеопорозу та атрофії кісткової тканини.

         Під час резидуального періоду відзначаються залишкові явища поліомієліту – стійкі мляві паралічі, контрактури, паралітична клишоногість, вкорочення і деформація кінцівок,  деформація стоп, сколіози та ін.

         Поліомієліт надзвичайно часто викликає довічний параліч і навіть може призвести до загибелі дитини. Способів лікування цього захворювання не існує. Тому вакцинація є єдиним ефективним шляхом захистити дітей.

         Вакцинація від поліомієліту згідно календаря щеплень проводиться в 2, 4, 6 , 18 міс,  в 6 та 14 років.

         В зв’язку з епідемією поліомієліту в Україні  розпочато додаткову імунізацію.

         19.10.2015р відбувся офіційний старт додаткової трирівневої імунізації проти поліомієліту в Україні. 

         Додаткова трирівнева імунізація почалася одночасно по всій Україні. Додаткова вакцинація відбувається тільки в медичних установах, де є постійні  або тимчасові кабінети для щеплення: в дитячих поліклініках, в амбулаторіях і на ФАПах.

         Для того щоб запобігти поліомієліту, всі діти у віці від 2 місяців до 6 років  три рази повинні бути щеплені від поліомієліту поліоміелітною вакциною ( в краплях). У третьому турі будуть вакцинуватися діти від 2 місяців до 10 років.

         Діти, які не отримали жодного щеплення проти поліомієліту, отримують перше щеплення інактивованою поліоміелітною вакциною.

         Щеплення проводиться вакциною «IMOVAX POLIO» та «OPV»  французького виробництва. Вакцина доставлена з дотриманням режиму «холодового ланцюга».

         Кожний флакон вакцини оснащений термоіндикатором, який при порушенні рівня «холодового ланцюга» змінює колір.

         Шановні батьки!

         Чекаємо Вас і Ваших дітей  для проведення щеплень  проти поліоміеліту, як хвороби яку можна запобігти.

         Пам’ятайте, що нещеплені діти ризикують найбільше.

                                                                          

                                                                            О.Козачук

                                                                            заступник головного лікаря МТМО

                                                                            з дитинства та пологової допомоги.

Захистіть своїх дітей від небезпечної хвороби -

 поліоміеліту

                                                                                          

        

         В жовтні місяці поточного року проводився перший раунд імунізації (щеплення) проти надзвичайно небезпечної хвороби для дітей – поліоміеліту. За даними Міністерства охорони здоров’я України проведення щеплень в першому раунді дало можливість охопити 65% запланованого обсягу дітей.

         Дякуємо всім батькам за свідоме рішення та турботу про здоров’я своїх малюків, а відповідно і усіх дітей України.

         На сьогодні,  до 13 грудня 2015 року  триває другий раунд імунізації. Тож закликаємо усіх батьків щепити своїх дітей на протязі ІІ-го та ІІІ-ого раундів, якщо навіть вони пропустили перший з різних причин.

         Успішне проведення масових щеплень проти поліоміеліту забезпечить захист наших дітей від дуже заразної хвороби та сприятиме  збереженню за Україною статусу країни, вільної від поліоміеліту.

         Результатом масової імунізації (щеплень) дітей стане припинення циркуляції вакцино-спорідненого вірусу поліо  та створення  їх захисту від уражень, зумовлених вірусом.

         А вірус поліо є дуже заразним. Він може передаватися від дитини до дитини та інфікувати їх без жодних ознак, поки не призведе до хвороби чи паралічу однієї дитини, яка не має щеплення.

          Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів і передається, як правило, через немиті руки до рота, а після цього розмножується у кишечнику.

         Вірус поліо вражає нервову систему та може призвести до паралічу або навіть смерті. Вірус зазвичай інфікує дітей, які не вакциновані. Ліків від цієї хвороби не існує. Єдиним захистом є вакцинація (щеплення).

         Шановні батьки! Тож не відмовляйте нашим дітям у праві на захист від цієї небезпечної хвороби!

                                                                            Заступник головного лікаря МТМО

                                                                            з дитинства та пологової допомоги

                                                                            О.Козачук

 

Озонотерапія – високоефективний метод

  нетрадиційного лікування

в Ковельській центральній районній лікарні.

 

        

         Озонотерапія – це метод лікування універсальним апаратом із застосуванням медичного озону.

         Медичний озон отримують за допомогою медичного озонатора з медичного кисню.

         Озонотерапія, як метод лікування, використовувалась ще з 19-го  століття. В наш час існує дуже багато способів медичного застосування озону. Методи озонотерапії розділяються на місцеву і системну дію.

         Озонотерапія добре доповнює та підсилює методи традиційної медицини.

         Озонотерапія проста в застосуванні, добре переноситься пацієнтами, характеризується практично повною відсутністю побічних дій і високою ефективністю.

         Застосування медичного озону (озонокисневої суміші, що складається з озону до 10% і чистого кисню до 90%) є особливо ефективним при судинних захворюваннях з вираженою гіпоксією: стенокардії, атеросклерозі, вадах серця, ішемічній хворобі, також при хронічних бронхітах, бронхіальній астмі.

         Озон  поліпшує обмінні процеси, мікроциркуляцію крові і газообмін. Успішно використовується озон в хірургічній практиці при тромбофлебітах, облітеруючому атеросклерозі судин нижніх кінцівок.

         Необхідно відзначити, що регулярні  курси озонотерапії істотно поліпшують стан хворих на цукровий діабет, рак, СНІД і дозволяють їм вести нормальний спосіб життя.

         Озонотерапія з успіхом використовується при остеохондрозах, вегетативних дистоніях, артритах, радикулітах, хронічному тонзиліті, отитах та інших.

         Видимий ефект спостерігається при дерматологічних захворюваннях, як псоріаз, нейродерміти, фурункульоз.

         Поліпшення картини біохімічних аналізів крові має місце після проведеної озонотерапії при хронічних гепатитах С,В.

         Шановні Ковельчани! Скерувати на проведення озонотерапії Вас можуть лікарі загальної практики сімейної медицини (сімейні лікарі), спеціалісти поліклініки та лікуючі ординатори при стаціонарному лікуванні у відділеннях центральної райлікарні.

         Озонотерапія проводиться у відділенні трансфузіології (переливання крові) з 800 год. до 900 год.;   1330 год. до 1500 год.;  щоденно, крім суботи та неділі.                                                                                      

                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Завідувач відділенням амбулаторного діалізу

                                                                                   Ковельської центральної райлікарні

                                                                                   М.Каленіков.

Новітні методи діагностики

                                   в Ковельській центральній районні лікарні                                   

         Проблеми протиракової боротьби залишаються в центрі уваги не тільки медиків, але і усієї світової спільноти у зв’язку з постійним зростанням захворюваності  на злоякісні пухлини та смертністю від них. Приорітетом протиракової боротьби є такі її складові як профілактика, рання діагностика та своєчасне лікування.

         Головна мета цієї боротьби це  зниження смертності, а значить, виявлення початкових безсимптомних форм хвороби.

         Серед злоякісних новоутворень, які уражають людину найчастіше зустрічаються пухлини органів травлення.

          Найпоширенішою формою ракових новоутворень є рак товстого кишківника, на якого в Україні припадає 45% від усіх злоякісних пухлин органів травлення. За рівнем захворюваності та смертності від раку товстого кишківника серед жінок Україна посідає одне із перших місць у Європі, а серед чоловіків – перебуває близько до середини.  В людей до 40 років рак зустрічається рідко, а вже після 40-річного віку ризик даної пухлини збільшується з кожним роком. Чоловіки хворіють дещо частіше від жінок. Щорічний приріст захворюваності складає 1,5-2%. Питання  своєчасної діагностики злоякісних новоутворень товстого кишківника стоїть досить гостро, адже  значна частина хворих попадає в лікувальні заклади у запущених стадіях хвороби.

         Доказано експертним  комітетом Всесвітньої охорони здоров’я,  що більшість  хворих на рак товстого кишківника могли  б бути вилікувані, якби хворобу вдалося діагностувати на самих ранніх стадіях розвитку. На жаль 50% хворих на рак  товстого кишківника в Україні звертаються до лікаря в терміни, що перевищують 6 місяців, 22% - через рік після появи перших ознак захворювання. Традиційно клініка раку пов’язується зі значною втратою маси тіла, анемією, вираженим болем, утратою працездатності, кровотечами,тощо. Така симптоматика наявна при пухлинних захворюваннях, але в пізніх стадіях.

         Слід зазначити, що майже третина хворих на ранніх стадіях раку має надмірну масу тіла, не втрачає працездатності, не має болю, кровотеч. Тому діагностичний процес повинен базуватися на доклінічному профілактичному регулярному обстеженні всім практично здоровим людям після досягнення 40-річного віку. На остаток хочеться зазначити, що своєчасна діагностика передракових та ракових, у ранніх стадіях, захворювань товстої кишки можлива лише в, першу чергу бажанням, самого пацієнта, також  достатнього рівня його зацікавленості у своєму здоров’ї, дотриманні здорового способу життя, готовності витратити час  та зусилля на вирішення власних проблем зі здоров’ям.           Вирішенням даної проблеми, зокрема, діагностики раку кишківника займаються лікарі діагностичного відділення  центральної райлікарні.

         Найбільшою  чутливістю характеризуються  ендоскопічні методи діагностики,  до яких відноситься колоноскопія,  яка проводиться за допомогою високоінформативної апаратури.

          Колоноскопія – це медична процедура, під  час якої лікар-ендоскопіст оглядає і оцінює стан внутрішньої поверхні товстої кишки за допомогою ендоскопічного зонда – ендоскопа. Це дозволяє виявити будь – які захворювання на ранніх стадіях, провести їх гістологічне дослідження. Раннє виявлення хвороби значно полегшує та спрощує лікування.

         Коли необхідно проводити колоноскопія:

-         при виділенні крові та слизу з прямої кишки;

-         при порушенні стільця: закрепи або проноси;

-          при болях вздутті живота;

-          при підвищеній втомлюваності, слабкості, підвищеної  температури.

         Для отримання повної інформації щодо методики обстеження та діагностики даної патології запрошуємо звертатись в діагностичне відділення Ковельської центральної районної лікарні по вул. О.Пчілки,4.

 

                                                                             С.Іванюк -

                                                                             завідувач відділенням діагностики

                                                                 Ковельської центральної райлікарні                                                                                      

Найновіші види оперативних втручань

в Ковельській центральній райлікарні.

         З придбанням в центральну райлікарню лапароскопічної апаратури німецької фірми «Рудольф» в хірургічному відділенні проводяться на внутрішніх органах лапароскопічні операції.

         З допомогою спеціальної відеоапаратури  та маніпуляторів всього достатньо декілька проколів передньої  черевної стінки в 1-2 см.,  щоб отримати доступ до будь-якого органу та успішно провести операцію.

         Перевага таких операцій очевидна – мінімальна травматизація тканин, прекрасний косметичний ефект.

         У відділенні проводять також пластичні та косметичні операції (підтяжка обвислого живота, пластика кил передньої черевної стінки, видалення варикозно-розширених вен нижніх кінцівок через прокол шкіри).

         До відома хворих, які тривало страждають важкими формами хвороб прямої кишки та анального каналу, у хірургічному відділенні з допомогою нового німецького апарату фірми «Карл Шторц» проводяться оперативні втручання.

         Так, безпосередньо, без тривалої  госпіталізації, хворий позбавляється від геморою.

         Для діагностики таких захворювань у  відділенні використовують діагностичний апарат «Хайн» німецького виробництва.

 

 

                                                                                              Завідувач

                                                                                              хірургічним відділенням

                                                                                              центральної райлікарні

                                                                                                              Сергій Мазурок

Новини в дерматології

 Для діагностики та лікування шкірних захворювань в шкірно-венерологічний кабінет поліклініки центральної райлікарні придбано ультрафіолетову кабіну, апарати «Кріотон» та дерматоскоп.

Ультрафіолетова кабіна – це апарат, в якому використовуються  з лікувальною метою  штучні лампи ультрафіолетового випромінювання.

Лікування за допомогою ламп застосовується при таких захворюваннях, як псоріаз, атопічний дерматит,  нейродерміт, червоний плоский лишай, віті- ліго, склеродермія, лімфоми шкіри.

Кількість процедур на курс лікування складає 15-30, допускається проведення двох курсів на рік.

За допомогою дерматоскопа  діагностуються доброякісні та злоякісні утвори на шкірі і що найголовніше діагностуються ранні форми первинної меланоми шкіри, що дає можливість її своєчасного видалення та збереження життя пацієнту.

Апарат «Кріотон» використовується для ліквідації на шкірі та зовнішніх статевих органах вірусних бородавок, папілом та інших утворів.

 

                                                                             Завідувач

                                                                             дерматовенерологічним кабінетом

                                                                             поліклініки центральної райлікарні

                                                                                                                Наталія Сеник

Види найновіших оперативних втручань

         В останні роки з придбанням апаратури в хірургічному відділенні центральної райлікарні виконуються одні з найновіших видів оперативних втручань – лапароскопічні операції.

         Лапароскопічні операції – це проведення маніпуляцій на внутрішніх органах з допомогою спеціальної відеоапаратури та маніпуляторів.

         При цьому немає необхідності  виконувати великий травматичний розріз. Достатньо всього декілька проколів передньої черевної стінки в 1-2 см, щоб отримати доступ до будь-якого органу та успішно провести операцію, слідкуючи за її ходом через монітор. Очевидною перевагою лапароскопічних втручань перед стандартними операціями є мінімальна  травматизація тканин, що значно скорочує післяопераційний період, прекрасний косметичний ефект та порівняно менша кількість післяопераційних ускладнень. В хірургічному відділенні виконуються такі лапароскопічні операції:

         1.Апендектомія – видалення апендикса при гострому апендициті;

         2.Холецистектомія – видалення жовчного міхура при різних видах холециститу, утворенні жовчних каменів;

         3.Перев’язка розширених вен при варикоцеле;

         4.Лапароскопічний вісцероліз –роз’єднання патологічних сполучень між внутрішніми органами при спайковій хворобі;

         5.Діагностична лапароскопія – огляд органів черевної порожнини та тазу з метою визначення їх стану. Метод має дуже високу діагностичну цінність.

         Хірурги постійно удосконалюють свої навички, найближчим часом будуть проводитись лапароскопічні операції при килах живота (пупкових, пахових, вентральних).

         У відділенні проводяться також пластичні та косметичні операції, а саме:

         1.Абдомінальний ліфтинг – підтяжка обвислого живота;

         2.Видалення пухлинних  утворень шкіри та м’яких тканин з допомогою діатермії та хірургічним шляхом;

         3.Пластика кил передньої черевної стінки сітчастими трансплантатами;

         4.Мініфлебектомія – видалення варикозно-розширених вен нижніх кінцівок через проколи шкіри. Утворені рани не перевищують 3-4 мм та не потребують накладення швів, що дає можливість отримати прекрасний косметичний та лікувальний ефект.

         До відома хворих, які тривало страждають важкими формами хвороб прямої кишки та анального каналу,  у хірургічному  відділенні спеціалісти у своїй практиці використовують найбільш делікатні методи хірургічного лікування:

  1. Лікування гемороїдальних вузлів – метод, який дозволяє практично безболісно, без тривалої госпіталізації, позбавитись від геморою. При цьому не виконуються жодного уколу чи розрізу. З допомогою спеціального апарату  на гемороїдальний вузол накладається латексне кільце, яке поступово здавлює його ніжку. Через декілька днів після процедури вузол самостійно відпадає разом з кільцем. Тривалість процедури не перевищує 20-30 хвилин;
  2. Видалення поліпів прямої кишки та анального каналу з допомогою діатермії.

                   Шановні читачі!

Бережіть своє здоров’я, своєчасно проводьте планове оздоровлення при хронічних захворюваннях, не допускаючи їх загострення.

 

 

                                                                            Завідувач хірургічним відділенням

                                                                            центральної райлікарні             

                                                                                                            Сергій Мазурок

 

 

Грип та його профілактика

              Кожного року у холодну пору на нас очікує чергова епідемія грипу. Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції складають 95% всіх інфекційних захворювань у світі. Щороку на грип хворіють до 500 млн. людей, два з яких помирають.

         Грип –  гостре інфекційне захворювання. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів.

         Симптоми захворювання: раптове підвищення температури тіла більше 38ºС, біль у горлі, головний біль, кашель, утруднене дихання, біль у м’язах, інколи можуть бути шлунково – кишкові розлади.

         Механізм передачі вірусу грипу повітряно-крапельний – при кашлі, чиханні та контактний, через предмети побуту. Сприйнятливість до грипу дуже висока у людей всіх вікових груп, відносно менша у немовлят віком до 6 міс (імунітет від матері).

Як попередити захворювання на грип:

         - Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;

         - Часто провітрювати приміщення;

         - Прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;

         - Якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

         Основним захистом проти грипу та попередження ускладнень при розвитку захворювання є проведення щеплення проти гриппу, яке слід проводити не менш ніж за два-три тижні до початку епідемії.

         Грип дуже шкідливий розвитком ускладнень. А тому рекомендовано щеплення проти грипу у першу чергу проводити дорослим і дітям, які мають хронічні захворювання або послаблену імунну систему, а також людям віком старшим 60 років. Першочергового щеплення також потребують особи, які за родом своїх занять кожного дня піддаються підвищеному ризику зараження інфекцією (медичні працівники, педагоги, робітники транспорту).

         Якщо ж Ви захворіли грипом - обов’язково  викличте  лікаря, який  точно встановить  діагноз  вашої  недуги. Не  вживайте  медикаментів, не порадившись  з  лікарем.

Шановні читачі! Бережіть своє здоров’я!

                

                 

                                                                                          Лікар – епідеміолог                                             

                                                                                               центральної райлікарні                                                       

                                                                          А.Шумин

 

Артроскопія – метод сучасної діагностики та лікування суглобів.

 

         Для того, щоб визначити характер пошкодження або захворювання суглобів (колінного чи інших великих суглобів) необхідно провести ряд досліджень, починаючи з рентгенографії, ультразвукового дослідження, магніто-резонансної томографії.

         Однак, найбільш точна діагностика можлива тільки за допомогою хірургічного методу – артроскопії суглобу.

         Використання артроскопу, сучасного апарату, яким забезпечено травматологічне відділення Ковельської центральної райлікарні, дозволяє  мало травматичним, «безпосередньо оком» оцінити функцію суглоба, встановити причину захворювання та своєчасно виконати лікувальні маніпуляції. Всі зміни у внутрішніх структурах суглобів даним методом  отримаємо  результат достовірності в межах 95-100%.

         Пошкодження суглобу, особливо найскладнішого за будовою суглоба людського організму – це колінного, може виникнути в результаті травми, інфекційно-запальної та вродженої патології.

         Чим скоріше колінний або інший суглоб буде обстежений, тим легше встановити діагноз, провести лікування та попередити ускладнення.

         З допомогою артроскопії діагностують і лікують як свіжі, так і задавнені післятравматичні ускладнення та захворювання колінного та інших великих суглобів.

         Артроскопічне лікування, особливо колінного суглобу, спрямоване на відновлення  хрестоподібних зв’язок, менісків. При дефектах суглобового хряща виконується хондропластика.

         Після проведеної артроскопічної операції більшість хворих виписуються зі стаціонару через декілька днів.

 

 

                                                                                     Завідувач

                                                                                     травматологічним відділенням

                                                                                      Ковельської центральної

                                                                                      районної лікарні

                                                                                                                       Ігор Рибак

 

Геморагічна лихоманка Ебола.

 

Хвороба Ебола (раніше  називалася « геморагічна лихоманка Ебола») – гостра вірусна висококонтагінозна хвороба, що викликається вірусом Ебола, та характеризується високою смертністю. У природі резервуаром вірусу є, голосним чином, кажани та мавпи. Вірус Ебола був вперше виявлений у 1976р. в районі річки Ебола на території теперішньої Демократичної Республіки Конго. Відтоді спалахи цієї хвороби періодично з’являються в ряді африканських країн.

За офіційними даними, вже більше десяти тисяч людей у всьому світі інфіковані хворобою,  половина яких з них померло. Перший хворий заразився від інфікованої тварини. Надалі має місце передача вірусу від людини до людини.

Вірус поширюється в результаті прямого контакту (через пошкоджену шкіру або слизові оболонки) з кров’ю і біологічними рідинами хворої людини  (сеча, фекалії, слина, блювота і сперма) або через контаміновані вірусом об’єкти (наприклад, медичні голки, деякі предмети щоденного вжитку). Та ситуація, що склалася в Західній Африці, значною мірою пов’язана з недотриманням правил особистого захисту при догляді за хворими,  недостатньою кількістю медичних закладів та медичного персоналу, небажанням населення звертатися за медичною допомогою та дотримуватися відповідних рекомендацій, особливістю обрядів при похованні.

Людина, що була в контакті з хворим, може захворіти на протязі 2 – 21 дня (частіше 8 – 10 днів). Ознаками захворювання є лихоманка (швидке підвищення температури тіла до 38,6 градусів  та вище), сильний головний біль, біль у горла, м’язові болі, блювання, діарея, біль у животі, можуть спостерігатися кровотечі різної локалізації або гематоми,  інколи висип на шкірі.

Інфікована людина стає заразною за умови наявності у неї симптомів захворювання. При видужанні, коли зникають симптоми, людина перестає виділяти вірус за виключенням статевого шляху передачі, оскільки вірус може знаходитися у спермі чоловіків протягом 3 місяців (їм рекомендується утримуватися від статевих контактів або використовувати презервативи протягом 3 місяців).

Хоча при відвідуванні тих країн, де зараз  спостерігається епідемія хвороби Ебола, ймовірність зараження є низькою, при відсутності особливої необхідності краще відмовитися від їх відвідування. У разі перебування на їх території слід дотримуватися наступних дій:

-         уникати контакту з хворою або підозрілою на хворобу людиною;

-          часто мити руки з використанням дезрозчинів;

-         Уникати контакту з кров’ю та біологічними рідинами будь-якої людини, особливо тих, хто хворий:

-         Не працювати з об’єктами, які можуть бути контаміновані кров’ю або біологічними рідинами інфікованої людини;

-         Не торкатися до тіла людини, яка померла від хвороби Ебола:

-         Не торкатися кажанів в приматів або їх крові і біологічних рідин, не торкатися та не їсти сирого м’яса цих тварин;

-         Уникати потрапляння до лікарні, де проходять лікування пацієнти з хворобою Ебола, за іншою медичною допомогою:

-         У той же час, у разі появи лихоманки (температура тіла 38,6 градусів та вище) та будь-яких з інших наступних симптомів: головний біль, м’язові болі, діарея, блювання, біль у горлі, біль у животі або нез’ясовані синці чи кровотечі – необхідно відразу звернутися за медичною допомогою.

-         Обмежити контакти з іншими людьми по дорозі до лікаря, не відвідувати більш ніяких об’єктів, крім лікувального закладу.

Після  повернення з тих країн, де зараз спостерігається епідемія хвороби Ебола, слід звернути увагу на своє здоров’я та слідкувати за ним протягом 21 дня (щонайменш щоденно проводити термометрію).

У разі появи в цей період симптомів описаних вище – необхідно застосовувати марлеву пов’язку (з 4- 5 прошарків марлі) та відразу звернутися за телефоном за медичною допомогою.

Необхідно обов’язково попередити лікаря про перебування протягом попередніх 21 діб у країнах Західної Африки.

 

 

Районний інфекціоніст

Ковельського міськрайонного

Територіального медичного об’єднання                                                Б.Бегаль

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Неможливість бачити  віддаляє людину від речей.

                                                                                                                                                                                                                                                Неможливість чути

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 віддаляє людину від людей.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Іммануїл Кант.

 

         Людина має 5 органів чуття, з допомогою яких вона орієнтується в оточуючому світі. Чим більше інформації отримую особа, тим краще вона розуміє навколишнє середовище, активнішу участь бере  у житті, краще адаптується у суспільстві.

         Слух є дуже важливим вхідним каналом нашого мозку: основну частину знань ми набуваємо завдяки мовній комунікації. Мова зв’язує людей в одне ціле. Слух є нашим соціальним органом чуття, найбільш інтелектуальним та дуже емоційним. Тому втрата чи зниження його є суттєвим порушенням у функціонуванні нашого організму. Згідно статистики понад 10% населення світу мають порушення слуху, що потребують апаратної корекції (слухопротезування).

         З метою своєчасної діагностики і лікування захворювань вуха Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання придбало сучасний діагностичний аудіометр «Auditus – А1». Даний апарат створює тони різної частоти (висоти) та інтенсивності (гучності). Пацієнт слухає генеровані аудіометром звуки через повітряний, тканинний телефони і відповідає з допомогою кнопки. Відповіді реєструються на спеціальному бланку. В результаті обстеження отримуємо аудіограму, яка дозволяє визначити  локалізацію патологічного процесу, ступінь зниження слуху, прогнозувати розвиток хвороби і можливі варіанти лікування (операція, медикаментозна терапія, слухопротезування…).

         Аудометрія проводиться у звукоізольованій кабінці. Обстеження можна пройти у кабінеті №4а  поліклініки центральної районної лікарні. Вік пацієнтів від 4- х до 5 років.

         Бережіть свій слух, вчасно звертайтеся за медичною допомогою.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Лікар-отоларинголог

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Ковельського МТМО 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Григола Андрій Миколайович.                               

 

Комунальний заклад «Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання» - це сучасний комплекс лікувально - профілактичних закладів, що об’єднуються по територіально-галузевому принципу з метою організації та надання необхідної медичної допомоги жителям Ковельщини.

         Підвищення якості медичних послуг закладу досягається завдяки оновленню та модернізації матеріально-технічної бази, постійним підвищенням професіоналізму, також впровадженням медичними працівниками нових методів і технологій в діагностиці та лікуванні, отримуючи позитивні результати.    Враховуючи нові сучасні вимоги сьогодення, керівництво медичного об’єднання взяло на себе зобов’язання впровадити систему управління якістю, забезпечуючи необхідними ресурсами та умовами для досягнення цілей у сфері якості.

         Професіоналізм, якість, доступність в медичному обслуговуванні – ось основні ключі до здоров’я кожного мешканця нашого регіону.

         Впровадження системи управління якістю відповідно до вимог міжнародного стандарту ДСТУ ISD 9001-2009 у Ковельському медичному об’єднання в червні місяці поточного року було затверджено наказом головного лікаря МТМО.

         Проводилась кропітка підготовча робота керівників всіх структурних підрозділів центральної районної лікарні та інших закладів охорони здоров’я медичного об’єднання у визначенні цілей та завдань системи управління якості, розроблення документації, удосконалення системи планування та аналізу, навчання персоналу.

         І ось на підставі результатів проведеного аудиту (перевірки)  оцінки системи управління  від 30.10.2015 року Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання отримало від Міжнародного органу сертифікації систем управління ТОВ «Глобал Сертифік» Сертифікат про впровадження та використання системи управління якістю у відповідності до вимог стандарту по наданню медичних послуг.

         Отримання такого важливого визнання медичним об’єднанням зобов’язує медичних працівників закладів охорони здоров’я  на постійне удосконалення системи управління якістю, аналізувавши діяльність закладів охорони здоров’я на всіх його рівнях, проведення оцінки задоволеності наданих медичних послуг та постійне поліпшення якості і вибору оптимальних та ефективних методик надання нових послуг.

 

                                                                                                                  Головний лікар

                                                                                                                 О.Самчук