Про важливість вітаміну D для росту та розвитку дитини сьогодні поговоримо з дитячим лікарем-ендокринологом Софією Тисяк.
В організм людини вітамін D, а точніше не вітамін, а прогормон, потрапляє у формі ергокальциферолу (D2) з рослинною їжею (хліб, дріжджі) та холекальциферолу (D3), що міститься в продуктах тваринного походження (печінка тріски, скумбрія, молоко, яйця, вершкове масло). Холекальциферол синтезується під дією ультрафіолетових променів.
Чим же вітамін D так важливий для дитячого організму?
– регулює рівень кальцію та фосфору в крові та тканинах. Без достатньої його кількості, кістки стають тонкими, крихкими та деформованими. У таких випадках у дітей може розвинутися рахіт;
– впливає на збереження здорової структури зубів та ясен;
– впливає на роботу серцево-судинної системи;
– стимулює захисні властивості імунної системи;
– зменшує ризик утворення пухлин (захищає від ракових захворювань);
– позитивно впливає на роботу центральної нервової системи, покращує роботу мозку, поліпшує сон, пам’ять, концентрацію уваги;
– допомагає в регуляції ендокринних функцій, впливаючи на щитовидну залозу та утворення інсуліну, завдяки чому зменшує ризик виникнення цукрового діабету;
Коли Ви можете запідозрити дефіцит D у дитини?
У немовлят та дітей шкільного віку:
- порушення росту та розвитку;
- вередливість;
- нічна пітливість;
- плаксивість;
- занепокоєння;
- поверхневий сон;
- м’язова слабкість;
- свербіж шкіри;
- пізнє прорізування зубів;
- зниження активності;
- часті застуди.
У школярів та підлітків:
- порушення концентрації та уваги;
- гіперзбудливість;
- зниження апетиту;
- млявість;
- дратівливість;
- частий карієс;
- тривожний сон;
- погіршення пам’яті.
Як дитячий організм має в повному обсязі отримати вітамін D?
Нашим помічником у цій справі є сонячні промені. Перебування на свіжому повітрі забезпечує контакт шкіри із променями сонця. Завдяки цьому синтезується вітамін D3. Здавалося б, що може бути легше? Але у сучасних реаліях все не так просто.
По-перше, нинішній ритм життя залишає не так багато часу на прогулянки, адже більшу частину життя малеча перебуває у приміщенні (школа, садок, гуртки).
По-друге, важлива не стільки кількість, скільки якість: навіть якщо годинами блукати вулицями, це не принесе бажаної користі у період з пізньої осені до весни. Справа в тому, що для вироблення вітаміну D необхідний ультрафіолетовий індекс від 2 і вище. В Україні в осінньо-зимовий період він рідко сягає позначки 2 через недостатність сонячного світла.
По-третє, деякі діти не можуть тривало перебувати на сонці, наприклад, через чутливість шкіри.
Що ж робити у цьому випадку?
Застосовувати інший спосіб отримання вітаміну – їжу. Особливо велика кількість міститься у жирних сортах риби: тунці, сардинах, печінці тріски. З більш бюджетних продуктів у нагоді стануть молочні продукти, червоне м’ясо, гриби, злакові та жовтки яєць.
Усі ці способи надходження вітаміну D не замінюють однин одного, а скоріше є взаємодоповнюючими.
Для корекції гіповітамінозу D застосовують препарати вітаміну D, які є у формі масляного та водного розчинів, вітамінних комплексів. Водний розчин вітаміну D використовувався в останні десятиліття досить широко. Однак не слід забувати, що вітамін D належать до жиророзчинних вітамінів і при призначенні водних розчинів вітаміну D необхідно стежити за достатнім і своєчасним находженням жирів в організм дитини.
Важливо! Розрахунок індивідуальної дози препаратів вітаміну D варто залишити лікарю. Він оцінить стан організму, наявність чи відсутність тих чи інших патологій, візьме до уваги стать, вік, вагу дитини та за необхідності призначить необхідні обстеження.
Тож, якщо Ви помітили тривожні ознаки, описані вище, звертайтесь до лікаря, який допоможе зберегти здоров’я Вашої малечі!