Опубліковано: 17 Липня 2024

В умовах виснажливої спеки тіло людини працює на межі можливостей, аби підтримувати нормальну температуру.

Важливу роль у тому, як ми відчуваємо спеку, відіграє вологість та показник, до якого температура опускається увечері. Процес терморегуляції організму працює шляхом потовиділення, але при високій вологості повітря піт не висихає на шкірі. І ми не завжди об’єктивно можемо сприймати самопочуття. А якщо до ночі спека не спадає, то організм не отримує необхідного перепочинку, щоб охолонути та накопичити сили до наступного спекотного дня.

Одна з найпоширеніших реакцій організму на спеку – теплове виснаження. Його симптоми: головний біль, запаморочення, переднепритомний стан. Зазвичай, щоб впоратися з тепловим виснаженням, достатньо добре відпочити в прохолодному приміщенні та поповнити запас рідини в організмі.

Але тут треба бути обережним!  Лікарі радять не пити дуже холодну воду, коли температура повітря досягає 40 ° C. Пийте теплу воду і не поспішаючи, а повільно.

Не приймайте ванну або душ та не мийте ноги відразу після приходу додому. Зачекайте щонайменше 30 хвилин.  Дуже холодна вода може призвести до звуження кровоносних судин, що негативно вплине на стан вашого здоров’я. А в окремих випадках може призвести до інсульту.

Серйознішим за теплове виснаження є тепловий удар. Він вимагає медичної допомоги, часто супроводжується сухістю шкіри, спазмами м’язів, температурою тіла вище 39°C, розгубленістю, а іноді й втратою свідомості. Оскільки температура тіла підвищується надзвичайно швидко, це впливає на центральну нервову систему та систему кровообігу.

Варто відрізняти тепловий удар від сонячного. При сонячному ударі  відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на не вкриту капелюхом голову. При тепловому ударі перегрівається все тіло, а не лише голова.

Декілька простих порад, які стануть вам у нагоді: 

  • пийте достатню кількість рідини
  • відмовтеся від кави й алкоголю
  • періодично приймайте душ
  • захищайте голову та тіло від прямих сонячних променів
  • не перевантажуйте шлунок
  • тримайте жалюзі або штори спущеними
  • провітрюйте приміщення вночі

Важливо! У кожної людини симптоми можуть різнитися, тому у разі підозри на тепловий чи сонячний удар телефонуйте до служби екстреної медичної допомоги («103») . Дбайте не лише про себе: пильнуйте своїх дітей та будьте уважними до оточуючих!