Опубліковано: 14 Травня 2024

Не випадково травень визначений фахівцями як місяць обізнаності про меланому. Це особливо актуально перед початком сезону засмаги, коли наша шкіра потребує додаткового захисту та діагностики. Ультрафіолетове випромінювання може стати причиною хвороб шкіри.

Що потрібно знати, аби убезпечити себе від онкологічного захворювання шкіри, розповідає Антоніна Ховайло,  лікар-дерматовенеролог вищої категорії шкірно-венерологічного кабінету поліклініки Ковельського МТМО.

Існує спеціальний алгоритм первинної самодіагностики родимок чи інших пігментних утворень – «АКОРД»:

А – асиметрія (коли умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки);
К – край (коли він стає нерівним, рваним або зазубреним);
О – окрас (поява змін в кольорі, вкраплень темнішого або світлішого забарвлення);
Р – розмір (збільшення родимки в ширину або у висоту);
Д – динаміка (поява кірочок, тріщинок, кровоточивості, випадіння волосків).

Якщо при самостійному огляді ви виявили хоча б одну із цих ознак, зверніться до спеціаліста! Варто наголосити, що лише у 30% випадків меланома може розвинутись з родимки. У 70% – це чиста здорова шкіра, на якій з часом з’являються ознаки майбутньої патології.

Для дослідження поверхневих шкірних новоутворень наші дерматологи використовують спеціальний прилад – дерматоскоп. Він дає можливість розпізнати меланому на ранніх стадіях з мінімальними розмірами – до 2-3 мм. Це методика візуального обстеження (неінвазивна), тому виключає ризик внутрішньо-шкірного інфікування пацієнта.

Щоб потрапити на прийом до дерматолога та отримати консультацію безкоштовно, необхідно мати електронне направлення від сімейного лікаря. Записатись на прийом можна за номерами телефонів реєстратури: 050 468 15 72; 096 695 29 86 або в особистому кабінеті на порталі пацієнта.

Звертаємо вашу увагу, що шкірно-венерологічний кабінет знаходиться у поліклініці за адресою: вул. Грушевського, 52.

Не слід боятися родимок, більшість із них не становлять загрози. Однак, правил відповідального ставлення до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких (особливо дітей!) ніхто не відміняв. Якщо меланома виявлена вчасно, то нема ніякого ризику. Проводиться хірургічна операція без додаткової імунотерапії, системного лікування чи опромінення. Вона виліковує людину повністю і рятує життя.

І ще одна корисна порада, яка стане вам у нагоді. Сонячна активність щороку зростає, тож варто дбати про захист шкіри навіть зимою в сонячну погоду. Якщо ви довгий час перебуваєте на сонці, обов’язково потрібно користуватись сонцезахисним кремом. Взимку з рівнем захисту SPF 30. A влітку – SPF 50, SPF 50+.  Наносити на шкіру сонцезахисний крем під час постійного перебуванні на сонці варто уже через 2 год після сходу сонця. І не використовувати за 2 год перед заходом сонця. Крем на шкіру наноситься що дві години.

Нехай літнє сонце буде для вас безпечним, а відпочинок – корисним! Бережіть себе та будьте здоровими!