Опубліковано: 26 Березня 2024

Найважливішим завданням медичних працівників було і залишається збереження здоров’я людей. Діяльність Ковельського МТМО, розраховану на мирне життя, ми адаптували до умов воєнного стану і виконуємо свої безпосередні функції. Упродовж 2023 року наш медичний персонал та допоміжні служби показали себе згуртованим колективом, здатним протистояти найскладнішим випробуванням. Ми продовжуємо рятувати життя цивільних і військових, робимо усе можливе, аби вони відчували турботу, почувалися безпечно та швидше одужували.

Для надання медичних послуг високої якості Ковельським МТМО у 2023 році було укладено 29 пакетів договорів з Національною службою здоров’я України за Програмою медичних гарантій.

За минулий рік у нашому медичному об’єднанні проліковано 21209 пацієнтів. З них – 1829 військовослужбовців. Усього від початку повномасштабного вторгнення проліковано 3252 військових.

Як завжди, за напруженим робочим графіком працювали лікарі первинної ланки. У Центрі ПМСД діє 18 амбулаторій ЗПСМ: 6 міських та 12 у сільській місцевості. Кількість амбулаторних відвідувань пацієнтів була і залишається вражаючою. Торік зареєстровано 267 524 звернення до сімейних лікарів.

Наприкінці минулого року відбулась довгоочікувана приємна подія: запрацювала нова амбулаторія загальної практики сімейної медицини №6. Її облаштували у новобудові по вулиці В. Кияна.

У поліклініці кількість відвідувань спеціалістів вторинної ланки сягнула 248 246. Найчастіше пацієнти зверталися за медичною допомогою до травматологів, хірургів, офтальмологів, отоларингологів, невропатологів та реабілітологів. Працювало 40 ліжок денного стаціонару, де проліковано 2377 пацієнтів.

Гордістю медичного об’єднання є стаціонарні відділення хірургічного профілю. Спеціалізована медична допомога, новітнє обладнання, комфортні умови перебування, а головне – висококласна дружня команда професіоналів! Це дозволяє нам надавати медичні послуги на високому рівні та виконувати повний спектр хірургічних втручань.

Упродовж  2023 року проліковано 10020 пацієнтів хірургічного профілю, виконано 7648 операцій (відкритих та лапароскопічних). Тобто 21 щодня! Це планові й ургентні втручання, які проводяться навіть у вихідні.

Найбільше пацієнтів прооперували у хірургічному відділенні, виконавши 2144 операції. Лікарі-офтальмологи провели 1039 втручань, отоларингологи – 1083. У центрі ендоурології торік виконали 760 операцій; у кардіохірургічному центрі – 95; у травматологічному відділенні – 687  (зокрема 63 ендопротезування суглобів); у відділенні інтервенційної радіології – 327;  у гінекологічному відділенні пологового будинку – 852, у пологовому відділенні – 660.

Продовжуємо розвивати у Ковелі трансплантологію. Кілька років тому ми стали першою в Україні лікарнею, на базі якої виконали пересадку серця кардіохірурги Інституту серця МОЗ України. Нині такі складні операції виконуються виключно нашими фахівцями без сторонньої допомоги. У 2023 році у відділенні трансплантації проведено два мультиорганних вилучення донорських органів та дві пересадки серця.

Позитивні результати напруженої роботи мають і наші фахівці терапевтичного профілю (відділення анестезіології, кардіології, терапії, неврології, інфекції, реабілітації, амбулаторного діалізу, інсультний центр). Упродовж минулого року висококваліфіковану стаціонарну допомогу надано 10 934 пацієнтам терапевтичного профілю.

В умовах війни, постійного стресу й напруження спостерігається зростання кількості хворих на серцеві недуги. Торік у Ковельське МТМО було доставлено 278 пацієнтів з інфарктом міокарда. До слова, наше медичне об’єднання згідно маршрутів пацієнта обслуговує громади Ковельського та Камінь-Каширського районів (а це понад 400 тисяч мешканців). Маршрут, а відтак – час транспортування пацієнта з підозрою на інфаркт, є вкрай важливим! У перші дві години лікарі можуть провести стентування судин: усунути перешкоду та відновити кровотік до серцевого м’яза. У Ковельському МТМО є необхідне обладнання та висококваліфікований персонал. Торік для порятунку життя хворих із кардіологічними патологіями проведено 611 коронарографій та 282 стентування коронарних артерій, з них – 186 при гострому інфаркті міокарда.

За даними МОЗ у 2023 році в Україні число пацієнтів з інсультом збільшилось на 16%. Не є винятком і наш регіон. Кількість госпіталізованих у ЦРЛ з діагнозом «гострий інсульт» сягнула 896. З них – 33 пацієнтам було застосовано тромболітичну терапію (тромболізис). Це ін’єкційна процедура, яку проводять у перші 3-4,5 години з моменту закупорки судини для розчинення тромбів та відновлення кровотоку.

Пацієнти з нирковою недостатністю (хронічною та гострою) упродовж року отримували замісну терапію у відділенні амбулаторного діалізу, де функціонує 12 апаратів «штучної нирки» експертного класу. Проведено 5 тисяч 968 процедур гемодіалізу 53 хворим. Лікарі-нефрологи продовжують успішно застосовувати новітній екстракорпоральний метод очищення крові – плазмаферез. Торік проведено 24 таких процедури.

Розширюємо можливості для надання спеціалізованої медичної допомоги хворим, які потребують особливого догляду: з онкологічними патологіями та пацієнтам, одужання яких не є можливим. Наприкінці минулого року у Ковельському МТМО відкрили два нових стаціонарних відділення терапевтичного профілю: хіміотерапевтичне та паліативної допомоги.

2023 рік позначений позитивними новинами для нашого пологового будинку, де залишаються на варті жіночого здоров’я акушери та гінекологи. Минулого року тут з’явилося на світ 949 немовлят:  456 дівчаток та 493 хлопчиків. 9 родин поповнились двійнями.

Професіоналізм та досвід наших медичних працівників, безперечно, є одним з найважливіших умов успішного функціонування закладу. Але не менш важливу роль відіграє і матеріально-технічне забезпечення. Тримаємо руку на пульсі часу та оновлюємо медичне обладнання згідно європейських стандартів та найсучасніших технологій. Для поліпшення надання високоякісної спеціалізованої медичної допомоги придбано високотехнологічне устаткування різного функціонального призначення, яке використовується для діагностики та лікування хвороб, проведення оперативних втручань, надання невідкладної допомоги, підтримки життєво важливих функцій організму. Нове обладнання нині слугує пацієнтам кардіохірургічного центру, відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії, операційного блоку, а також реабілітаційного, діагностичного та рентгенологічного відділень.

Успішно функціонує і рятує життя пацієнтів високотехнологічна система екстракорпорального життєзабезпечення (ECLS). Екстракорпоральна мембранна оксигенація (ЕКМО) – це методика підтримки діяльності серця та легень у пацієнтів з серцевою та/чи дихальною недостатністю. Показники виживання хворих на VA-ECMO в нашому центрі визнані найкращими в Україні. Торік Всесвітня організація Екстракорпорального життєзабезпечення відзначила роботу нашого ЕКМО-центру та внесла його до Всесвітнього переліку центрів ELSO. «Kovel-ECMO hospital district» став четвертим в Україні та першим за межами столиці! У 2023 році нашими фахівцями проведено 11 ECMO-процедур.

З турботою про безпеку та комфорт пацієнтів поліпшуємо умови в лікувальних закладах. Зокрема,  проведено капітальний ремонт внутрішніх систем водопостачання, водовідведення та опалення підвальних приміщень (укриття) пологового будинку. Відремонтовано покрівлі двох будівель поліклініки на вул. Грушевського та на вул. Театральній. Завершено капітальний ремонт прибудинкової території поліклініки по вулиці Театральній з влаштуванням засобів безперешкодного доступу для маломобільних груп населення.  Влаштовано підіймальну платформу на два поверхи у будівлі хіміотерапевтичного і паліативного відділень ЦРЛ. Реконструйовано внутрішню систему вентиляції підвального поверху центральної райлікарні.

І на завершення кілька слів про наш колектив. Високопрофесійні, завзяті, вмотивовані: вони – наша гордість! Усі без винятку: лікарі та медичні сестри, молодший медперсонал, акушери та фельдшери, фармацевти, лаборанти та біологи, економісти й бухгалтери, працівники медичної статистики, кадрової та господарської служб. Пишаюся тим, що працюю разом з досвідченою командою фахівців-професіоналів одного з кращих медичних об’єднань України! Ми разом багато чого зробили й досягли. А отже зможемо ще більше! У надскладний час нам вдається працювати злагоджено на спільний результат: порятунок життів попри все. І це – наш внесок у Перемогу!

Завжди з Вами – колектив Ковельського МТМО!

Валентин Вітер,

генеральний директор Ковельського МТМО