Опубліковано: 13 Листопада 2023

Що потрібно знати про застосування антибактеріальних препаратів, розповідає фармацевт відділу інфекційного контролю Ковельського МТМО Майя В’юн.

Світ забруднений бактеріями, і антибіотики – наші супутники в цій безкомпромісній боротьбі. Але варто розуміти, як правильно користуватися цими потужними інструментами для збереження здоров’я.

Антибіотики стали надзвичайно важливими для лікування інфекцій і врятували багато життів. Вони допомагають подолати бактеріальні захворювання і запобігають ускладненням. Проте, надмірне та неконтрольоване використання антибіотиків може призвести до серйозних проблем, включаючи антибіотикорезистентність. Це означає, що деякі бактерії стають стійкими до лікування антибіотиками, і це ускладнює лікування інфекцій, може призвести до тяжкого перебігу хвороби та летального результату. Саме тому в Україні, як і в багатьох інших країнах, з 1 серпня 2022 року антибіотики відпускаються лише за рецептом лікаря.

Запам’ятайте: з кожним курсом прийому антибіотиків, потенційно знижується здатність організму боротися з інфекцією.

  • використовувати антибіотики тільки за рецептом лікаря;
  • суворо дотримуватися часу і кратності прийому, не коригувати дозування самостійно;
  • завершувати повний курс антибіотиків, навіть якщо ви почуваєте себе краще;
  • не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях, бо антибіотики безпорадні в боротьбі з ними, вони діють лише на бактерії;
  • не вимагати призначення антибіотиків від лікаря, який стверджує, що вони непотрібні.

Стійкість до антибіотиків – серйозна загроза, яка є результатом нераціонального вживання цих ліків. За прогнозами ВООЗ, якщо нічого не вдіяти вже зараз, то у найближчі роки більшість протимікробних препаратів втратить свою ефективність. Антибіотики вимагають обачливого та розумного використання. Збережемо їх ефективність для майбутніх поколінь!