Опубліковано: 24 Березня 2021

Туберкульоз є одним з найдавніших ворогів людини. Одним із тріумфів медицини стала розробка вакцини та лікарських засобів, здатних боротися з цим захворюванням.

За останні два десятиліття за сприяння міжнародного Глобального фонду вдалось досягти зменшення та стабілізації рівня захворюваності на туберкульоз, але все ще захворюваність перевищує епідемічний поріг, тому ризик захворіти на туберкульоз залишається у кожного громадянина України. Такий ризик впродовж життя має 10% людей, а у ВІЛ-інфікованих осіб – 50%. Підвищується ризик захворіти у громадян зі станами, пов’язаними з пониженням імунітету та осіб, які зловживають алкоголем, наркотиками. Важкі соціальні обставини та життєві негаразди також  сприяють захворюваності на туберкульоз. Понижують імунітет погані умови проживання, неповноцінне харчування, хронічний стрес. Певні періоди життя також є ризикованими стосовно туберкульозу: діти до 5-ти років, підлітки, жінки у період вагітності та лактації, похилий вік.

Джерелом хвороби є особа, хвора на туберкульоз, який ще недіагностований або нелікований.

Щоб попередити захворювання на туберкульоз необхідно підтримувати імунітет в здоровому стані: повноцінно харчуватись, уникати перевтоми, вести здоровий спосіб життя, частіше бувати на свіжому повітрі.

Основними проявами туберкульозу є кашель більше 3 тижнів, швидка втомлюваність, пітливість, особливо вночі, тривала температура 37,20С, безпричинна втрата ваги. Але основним є все ж таки кашель. При появі вищевказаних симптомів необхідно звернутись до сімейного лікаря: провести двохкратний аналіз харкотиння на наявність бактерії та рентгенологічного обстеження. Якщо ваші рідні, друзі, колеги кашляють більше 3-х тижнів порекомендуйте їм звернутись до сімейного лікаря або фтизіатра.

В умовах епідемії туберкульозу актуальною є профілактика, а саме: флюорографія органів грудної клітини раз на рік для дорослих та вакцинація новонароджених вакциною БЦЖ.

Вчасно виявлений туберкульоз є запорукою вдалого лікування.

Нелікований туберкульоз призводить до смерті упродовж 5 років. А пацієнт на другий-третій тиждень лікування вже не становить загрози для оточуючих і може продовжувати лікування вдома.

Основним у лікуванні туберкульозу є необхідність дотримуватись призначень лікаря і пройти весь курс лікування без перерв. Безперервне лікування – запорука одужання.

Не цурайтесь хворого на туберкульоз, а допоможіть йому ефективно завершити курс лікування і перейти в когорту здорових людей. Адже туберкульоз виліковний!

У Ковельському МТМО пройти обстеження легень можна щоденно, окрім суботи та неділі,  з 800 до 1400 у кабінеті цифрової рентгенографії органів грудної клітки №8 поліклініки за адресою: м. Ковель, вул. Незалежності, 122.

 

Залишайтеся здоровими!

Наталія Глушко,

фтизіатр Ковельського МТМО