Опубліковано: 12 Квітня 2021

Розповідає лікар-анестезіолог, завідувач відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії ЦРЛ Ковельського МТМО Тетяна Приходько.


Зважаючи на погіршення ситуації із поширенням коронавірусної інфекції, важливо контролювати сатурацію, тобто рівень кисню в крові. Але варто пам’ятати, що до зниження сатурації призводить будь-яка легенева або серцево-легенева недостатність. Тому рівень кисню в крові не є діагностичним критерієм при визначенні COVID-19. Показник сатурації у здорової людини має бути 95-99%. Але у пацієнтів з хронічними захворюваннями легень чи серцево-судинною недостатністю сатурація може бути 92-94%. Для них це норма.

Низький показник сатурації (до 92-93%) є одним із важливих критеріїв для госпіталізації хворого. Йому необхідно проводити кисневу терапію. Але варто звернути увагу, що кисень – це теж ліки, які вимагають суворого дозування, у залежності від потреб пацієнта – від 40% до 100%. Це можуть бути кисневі концентратори або апарати ШВЛ. Нині у ЦРЛ Ковельського МТМО кисневу терапію отримують 40 пацієнтів. П’ятеро – на апаратах штучної вентиляції легень.

Вчасна киснева підтримка у випадках легеневої недостатності є вкрай необхідною. Адже, коли падає насиченість крові киснем – це дуже небезпечний процес. Гіпоксія (кисневе голодування) спричинює ряд патологічних реакцій, які ще більше погіршують стан хворого, аж до летальних випадків.

Аби вчасно діагностувати захворювання, важливо контролювати рівень кисню в крові. Найпростіше у домашніх умовах це можна зробити за допомогою пульсоксиметра, придбавши його в аптеці. Користуючись цим приладом, дотримуйтесь інструкції, аби показник був правильним.