Опубліковано: 22 Жовтня 2021

Рак молочної залози – це найнебезпечніше захворювання, яке загрожує жіночому здоров’ю. За статистикою, рак молочної залози займає перше місце по захворюваності серед жінок України. Кількість випадків захворювання на РМЗ зростає: щороку на цей недуг хворіє понад 15 тисяч українок, з них кожна п’ята помирає. Кожні 35 хвилин лікарі діагностують новий випадок захворювання, а кожну годину від раку грудей помирає одна жінка.

Цифри досить сумні. І, мабуть, у кожної жінки на думку приходить питання: «Як скоротити ризик розвитку раку молочної залози і виявити цю хворобу на ранніх стадіях?». На ці та інші запитання відповіла лікар-онколог Галина ЧИКОЛОВЕЦЬ.

  • Галино Олександрівно, якщо говорити про загальні цифри захворюваності на рак молочної залози, то яка зараз ситуація на Ковельщині?

– Станом на сьогодні на обліку в онкологічному кабінеті Ковельського МТМО знаходиться 384 жінки. За дев’ять місяців 2021 року діагностовано 23 жінки з раком молочних залоз. З цієї кількості випадків шість – у занедбаному стані.

  • Які фактори виникнення цього захворювання?

– Щодо факторів ризику, які здатні викликати передрак та РМЗ, то їх визначено чимало. Серед них – спадкова схильність до цього захворювання. Якщо його виявлено у матері, сестри чи у бабусі по материнській лінії, то у жінки є ризик захворіти. І хоч загалом спадкові раки займають невелику частку – 5 – 7 відсотків від усіх випадків, цим жінкам варто частіше проходити профілактичні огляди.

Має велике значення й стан репродуктивної системи жінки, тобто є ризик захворіти, якщо були пізні пологи (перша вагітність після 27 років) або ж коли жінка зовсім не народжувала.

В групі ризику – жінки, які ведуть нерегулярне статеве життя. Відсутність статевого життя може призвести до виникнення ендокринних порушень, дисгормональних станів, що, в свою чергу, може призвести до РМЗ.

Також серед чинників, які сприяють розвитку цієї онкології, – ранній початок менструації (до 12 років) або ж, навпаки, пізній (після 15 років), пізня менопауза (після 55 років), гормональні порушення, малорухомий спосіб життя, стресовий стан, вплив факторів зовнішнього середовища, зловживання алкоголем та паління.

Слід пам’ятати, що після травм молочних залоз також можуть виникати пухлинні утворення, ігнорувати які не можна.

  • Є думка, що зараз рак грудей помолодшав, ніби раніше на цю хворобу страждали жінки після сорока років, а зараз він і молодих не шкодує. З якого віку дівчатам вже потрібно себе обстежувати або звертатися за обстеженням до лікаря?

– Запитання – дещо на продовження попереднього. Адже, до факторів ризику, окрім вище названих, належить також вік – зазвичай хворіють на РМЗ жінки у віці 45 – 65 років. Однак тенденція до омолодження цієї патології є. Зараз хворобу фіксують і в 25 – 30 років, у ранньому  репродуктивному віці. На жаль, ця тенденція зростає. До речі, у молодих пацієнток це захворювання проявляється агресивніше і швидше прогресує. Тому обстежуватися потрібно починати з 25 років. А саме раз на два роки робити УЗД молочних залоз.

Із 40 років представницям прекрасної статі два рази на рік необхідно робити мамографію. Це обстеження молочних залоз за допомогою спеціального рентген-апарату при мінімальному променевому навантаженні. Завдяки саме цьому методу виявляються пухлини розміром менше, ніж півсантиметра. До речі, з цього віку жінці бажано робити і мамографію, і УЗД, адже ці методи діагностики не виключають один одного.

  • Чи варто жінкам покладатися на самообстеження? Як жінці продіагностувати себе самій?

– Самообстеження проводити потрібно, адже 80 відсотків первинних виявлень пухлинних утворень знаходить сама жінка. Робити це слід кожного місяця з 7 по 10 день від початку менструації. Найкраще це робити в душі, коли шкіра намилена та добре можна пропальпувати залозу. Одну руку треба закласти за голову, а другою циркулярними рухами від периферії до центру по годинниковій стрілці пропальпувати молочну залозу.

Слід пам’ятати про те, що молочні залози мають свої особливості: вони змінюються з віком, у період менструації, під час вагітності. Нормальна грудна залоза є нерівною на дотик та дещо збільшеною за п’ять-шість днів до і після місячних. А тому жінка повинна щомісяця проводити самообстеження, щоб зорієнтуватися, що є нормою для її залоз.

  • Чи правда, що якщо жінка годує грудьми дитину, то у неї менша вірогідність захворіти на рак молочної залози? Наскільки довго Ви б радили годувати дитину грудьми?

– Процес лактації має тривати рік-півтора. Це позитивно вплине на здоровֹ’я жінки в майбутньому. Молочна залоза «запрограмована» на лактаційну функцію. Тому її відсутність або надто тривалий термін (понад два роки) – теж не рекомендовані.

  • Чи є ще якісь симптоми, окрім виникнення ущільнення, які не можна ігнорувати?

– Це може бути деформація молочної залози. Кожна жінка знає форму своїх молочних залоз, і якщо вона бачить, що в неї в якомусь місці з’явилася легка деформація (асиметрія молочних залоз, втягнутий сосок, симптом лимонної кірки), треба звернутися до лікаря. Можливою ознакою захворювання є також виділення із соска.

  • Наскільки сучасна медицина може дозволити жінці повноцінно жити після того, як у неї виявили хворобу?

– Жінки, яким своєчасно виявили захворювання на ранній стадії, лікуються і живуть повноцінним життям. У деяких випадках, якщо стадія трішечки запізніла, проводиться так звана мала органозберігаюча операція. Звісно, багато що залежить від агресивності пухлини, але тим не менше у більшості випадків після операції у жінок зберігаються молочні залози.

Але в будь-якому разі операція – це сильна психологічна травма для жінки. Саме в цей час вона потребує кваліфікованої медичної допомоги, підтримки з боку родини та близького оточення, а також психологічної допомоги та психореабілітації.

А підсумовуючи усе сказане, жінкам я раджу бути уважними до себе, ходити на професійний огляд до лікаря, вести здоровий спосіб життя, не нервувати, не боятися і не думати про хворобу.

Завжди слід пам’ятати про те, що це захворювання лікується, і це не вирок. Просто чим раніше жінка звернеться до лікаря, тим більше буде шансів, що хворобу виявлять на ранніх стадіях, тоді лікування буде більш ефективним, менш вартісним і травматичним.

 

Розмову вела: Вікторія Зінчук